Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Trudna sytuacja na południu Polski

Obrazek

Trudne warunki pogodowe, które panowały w te żniwa, mocno dały się we znaki rolnikom z południowej Polski.

26 sierpnia 2014, 15:46

W lipcu, z uwagi na obfite opady deszczu i gwałtowne burze, zbiory zbóż opóźniły się o ok. 2 tygodnie. Jednak sierpniowa aura pogodowa nie była dla rolników wiele łaskawsza. Częste burze z opadami deszczu opóźniały zbiory i obniżały paramerty ziarna.

Aktualna sytuacja w wielu miejscowościach na Śląsku, Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku jest nie do pozazdroszczenia. Jak informują nas Czytelnicy "top agrar Polska" lokalnie nawet połowa zbóż stoi jeszcze na polu i czeka na skoszenie. Niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiają sprawny zbiór i utrzymują ziarno w wysokiej wilgotności.

– Są miejsca gdzie od 10. sierpnia żaden hektar zboża nie został zebrany z wilgotnością <14% z pnia, na polach gdzie planowany był siew rzepaku stoi zboże – mówi Marek Mamok, rolnik ze Śląska. –Choć zboże obrodziło, to jakość ziarna spada z każdym dniem, żyto mieszańcowe stoi, łan z każdym dniem bardziej się nachyla, a kłosy obłamują się i spadają na ziemię – dodaje.

– Mało kto skończył już żniwa chyba, że ma 10ha pola i swój kombajn – mówi Piotr Mitko, rolnik z okolic Raciborza. – Niektórym rolnikom zostało jeszcze z 25 %, innym połowa pół, nie mówiąc już o rolnikach, którzy zbierają słomę dla bydła, bo pszenicę wozi się na suszarnie i oddaje po kosztach suszac z wilgotności 21 % - relacjonuje.

Dzisiaj nad południową Polską przeszedł kolejny front atmosferyczny, który przyniósł opady obfite deszczu, a prognozy na najbliższe dni też nie są, niestety, optymistyczne. bczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)