Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Oszlifowane kiełki

Prosięta zazwyczaj w pierwszej dobie życia mają skracane kiełki, co zabezpiecza m.in. wymię lochy przed zranieniem. Zabieg ten nie jest obowiązkowy, jednak wykonuje się go w większości ferm świń.

Anna Kurek26 lutego 2019, 10:29
Skrócenie kiełków musi być wykonane nie później niż do siódmego dnia życia prosiąt. Najczęściej odbywa się zaraz po zakończeniu porodu w pierwszej dobie życia osesków, ponieważ wtedy mamy gwarancję szybkiego gojenia się ewentualnych ran u prosiąt i niedopuszczenie do powstawania ran wymienia u maciory. Zabieg ten może być wykonany za pomocą przystosowanych do tego celu kleszczy, które powinny być regularnie dezynfekowane. Kleszczyki powinny być również odpowiednio ostre, aby obcinać, a nie miażdżyć zęby. Technika przycinania kiełków kleszczykami może, przy braku wprawy, powodować łamanie lub wykręcanie kiełków, dlatego należy zwracać uwagę, aby do tego nie dochodziło.
Bezpieczne szlifowanie
Lepszym sposobem jest spiłowanie kłów specjalnymi szlifierkami, dzięki którym zabieg trwa krócej i eliminujemy w ten sposób ryzyko złamania tkanki zębowej oraz odsłonięcia jej ukrwionej warstwy, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i osłabienia kondycji prosiąt. Elementem ścierającym jest diamentowa głowica, osłonięta metalową osłoną. 


Więcej o tym jak bezpiecznie skracać kiełki prosiąt znajdziecie w najnowszym, marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury.  aku
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)