StoryEditor

Oszlifowane kiełki

Prosięta zazwyczaj w pierwszej dobie życia mają skracane kiełki, co zabezpiecza m.in. wymię lochy przed zranieniem. Zabieg ten nie jest obowiązkowy, jednak wykonuje się go w większości ferm świń.
26.02.2019., 10:02h
Skrócenie kiełków musi być wykonane nie później niż do siódmego dnia życia prosiąt. Najczęściej odbywa się zaraz po zakończeniu porodu w pierwszej dobie życia osesków, ponieważ wtedy mamy gwarancję szybkiego gojenia się ewentualnych ran u prosiąt i niedopuszczenie do powstawania ran wymienia u maciory. Zabieg ten może być wykonany za pomocą przystosowanych do tego celu kleszczy, które powinny być regularnie dezynfekowane. Kleszczyki powinny być również odpowiednio ostre, aby obcinać, a nie miażdżyć zęby. Technika przycinania kiełków kleszczykami może, przy braku wprawy, powodować łamanie lub wykręcanie kiełków, dlatego należy zwracać uwagę, aby do tego nie dochodziło.
Bezpieczne szlifowanie
Lepszym sposobem jest spiłowanie kłów specjalnymi szlifierkami, dzięki którym zabieg trwa krócej i eliminujemy w ten sposób ryzyko złamania tkanki zębowej oraz odsłonięcia jej ukrwionej warstwy, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i osłabienia kondycji prosiąt. Elementem ścierającym jest diamentowa głowica, osłonięta metalową osłoną. 


Więcej o tym jak bezpiecznie skracać kiełki prosiąt znajdziecie w najnowszym, marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury.  aku


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 03:35