StoryEditor

Francja: ognisko grypy ptaków na fermie zaszczepionych przeciwko HPAI kaczek. Jak to możliwe?

Jak podaje francuskie Ministerstwo Rolnictwa w gospodarstwach rolnych we Francji potwierdzono osiem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) od 27 listopada 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. Łącznie w 2023 r. we Francji wyznaczono 153 ogniska HPAI u drobiu. Wirus został wykryty na fermie kaczek zaszczepionych przeciwko HPAI.
10.01.2024., 08:00h

Jak podaje resort rolnictwa Francji pięć z ośmiu ognisk dotyczyło ferm indyków. Trzy ostatnie ogniska choroby wyznaczono na fermie kur niosek w departamencie Nord (20 grudnia 2023 r.) oraz dwóch fermach kaczek w Wandei (2 i 5 stycznia 2024 r.).

Grypa ptaków na fermie kaczek zaszczepionych

Francja w październiku rozpoczęła szczepienia kaczek przeciwko HPAI. Szczepienia były obowiązkowe w gospodarstwach utrzymujących ponad 250 kaczek (barbarie, mulard i pekin), których produkty (mięso i foie gras) przeznaczone są do obrotu. Akcja dotyczy 64 mln kaczek, które utrzymywane są w 2700 gospodarstwach. Kampania rozpoczęła się w październiku i potrwa do 2024 r.

Prefektura Vendee poinformowała, że we wtorek na farmie w Notre Dame de Riez utrzymującej 8700 kaczek wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków. Wszystkie osobniki w stadzie były zaszczepione.

W zeszłym miesiącu Francja podniosła poziom ryzyka ptasiej grypy z „umiarkowanego” do „wysokiego” po wykryciu nowych przypadków tej choroby, co zmusiło fermy drobiu do trzymania ptaków w pomieszczeniach zamkniętych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwego wirusa.

Dlaczego wirus zaatakował zaszczepione osobniki?

Szczepionka przeciwko wirusom jest skuteczną metodą ochrony zwierząt przed chorobą, jednak podobnie jak w przypadku ludzi, nie jest stuprocentową metodą. Jeżeli zwierzęta były narażone na działanie wirusa, to istniało ryzyko zarażenia (szczególnie jeśli podawane są szczepionki żywe). Szczepienie może ograniczyć objawy i nasilenie choroby. Jednak wystarczy jeden potwierdzony przypadek na fermie i całe stado trzeba wybić. Szczepienia ochronne przeciwko niektórym wirusom nie działają przez całe życie zwierząt i powinny być stosowane szczepionki przypominające. Ponadto wirus grypy ptaków adaptuje się do nowych warunków poprzez mutacje, tak aby nadal przebywać w środowisku. Jak podkreśla EFSA szczepienia przeciwko grypie ptaków wymagają dogłębnych badań naukowych, aby potwierdzić ich skuteczność i dopracować metody ochrony.

Oprac. dkol na podst. reuters.com/agriculture.gouv.fr/GIW

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:41