StoryEditor

Grypa ptaków: Francja prewencyjnie wybije 600 tys. sztuk drobiu

Francja dokona uboju około 600 000 sztuk drobiu, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków - informuje Reuters. 
07.01.2021., 12:01h
Francja, podobnie jak wiele krajów europejskich, od kilku tygodni boryka się z nasilonymi atakami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Na dzień 1 stycznia 2021 stwierdzono 61 ognisk choroby w tym kraju, z czego 48 wykryto w departamencie Landy położonym w regionie Nowa Akwitania, gdzie znajdują się duże fermy kaczek.

W obawie przed dalszym rozprzestrzenianiem się choroby, tamtejszy rząd zezwolił na prewencyjny ubój 600 tys. sztuk drobiu. 

- Dokonano już uboju około 200 000 sztuk drobiu i planuje ubić kolejne 400 000 ptaków - powiedział cytowany przez Reuters urzędnik francuskiego ministerstwa rolnictwa.

Wybijany jest drób hodowlany w promieniu jednego kilometra od zidentyfikowanego ogniska choroby oraz pozostały drób w promieniu 3 km. 

Działania te potępiły francuskie organizacje rolnicze
: Confédération Paysanne i Ruch Obrony Gospodarstw Rodzinnych. Zdaniem ich przedstawicieli "ubój prewencyjny jest nieskuteczny pod względem zdrowotnym i moralnie nie do przyjęcia” .

ksz, oprac. na podst. Reuters, agriculture.gouv.fr, www.lemonde.fr
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:55