StoryEditor

Grypa ptaków: UE kupuje szczepionki dla hodowców i weterynarzy

Unia Europejska zabezpiecza hodowców drobiu i weterynarzy przed grypą ptaków, dzięki wspólnemu zakupowi kilkunastu tysięcy dawek szczepionki HPAI.
21.06.2024., 14:17h

UE walczy z chorobami odzwierzęcymi

Unia Europejska chce skutecznie zapobiegać groźbie szerokiej zoonozy wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) z drobiu na ludzi. W tym celu zostanie zakupionych do 665 tysięcy dawek aktualnej szczepionki przeciwko chorobie odzwierzęcej „Seqirus” do stosowania u ludzi. Jak poinformowała 11 czerwca Komisja Europejska, przewidziano także opcję zakupu kolejnych 40 mln dawek.

Zobacz też: Czy będą rekompensaty dla producentów świń ze stref ASF?

Szczepionka HPAI dla narażonych zawodowo

Według brukselskiej instytucji szczepionka jest przeznaczona dla osób najbardziej narażonych na potencjalne przeniesienie ptasiej grypy przez ptaki lub inne zwierzęta. W szczególności dotyczy to hodowców drobiu i weterynarzy. Celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub potencjalnym ogniskom ptasiej grypy w Europie.

image

Grypa ptaków: Francja wydaje miliony euro na szczepienia kaczek. Czy to działa?

Obecnie jest to jedyna dopuszczona w UE szczepionka zapobiegawcza przeciwko chorobie odzwierzęcej HPAI.

15 państw UE i EOG uczestniczy w zakupie szczepionek HPAI

W tej dobrowolnej akcji zakupowej uczestniczy piętnaście państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Niemcy. Umowa ma umożliwić każdemu z uczestniczących krajów zamawianie szczepionek w zależności od krajowego zapotrzebowania. Okres obowiązywania umowy wynosi maksymalnie cztery lata.

Źródło: AgraEurope

Fot. Archiwum Top Agrar

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 04:13