StoryEditor

Pobieranie mleka przez cielęta, czyli ad libitum

Duża ilość mleka pobranego na początku życia cielęcia zapewnia wysoką wydajność mleczną w późniejszym okresie laktacji. Wyjaśniamy, jak działa pojenie cieląt ad libitum.
NASZA AUTORKA
Ann-Christin Fry
20.06.2024., 08:30h

Głodne cielęta piją dużo mleka w krótkim czasie, i to właśnie jest wadą karmienia w sposób dozowany.

– W najlepszym przypadku cielęta w ogóle nie są głodne i nigdy nie odczuwają, że wiadro ze smoczkiem jest puste – mówi dr Luise Prokop z Izby Rolniczej w Szlezwiku-Holsztynie. Jest to zasada pojenia cieląt ad libitum.

Zobacz także: Dopłaty do dodatku paszowego ograniczającego emisję metanu

Łacińskie ad libitum oznacza "do woli". – Cielęta powinny móc pić tyle mleka, ile chcą, w dowolnym momencie – wyjaśnia ekspertka. Pozwala to cielętom na picie kilku małych porcji w ciągu dnia. Z reguły wypijają od 1 do 1,5 litra na jedno podejście do wiadra i pobierają mleko wolniej. Ile więc mleka dziennie potrzebują cielęta w systemie pojenia ad libitum i jak prawidłowo wdrożyć system w praktyce?

Szybkie podanie siary 

Począwszy od narodzin, konieczne jest szybkie podanie siary o odpowiedniej jakości, niezależnie od późniejszych ilości wypijanego mleka. Zasada ad libitum rozpoczyna się od drugiego posiłku.

– Na...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZA AUTORKA<br/>Ann-Christin FryNASZA AUTORKA
Ann-Christin Fry
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 12:00