StoryEditor

Import drobiu z Ukrainy wzrósł 34-krotnie!

Sytuacja na rynku drobiu jest niepokojąca. Branża drobiarska zaznaczała już w maju br., że zniesienie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe z Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje. Jakie ilości wprowadzane są na polski rynek? 
19.09.2022., 11:09h
Jak podają analitycy ING Bank unijny eksport mięsa drobiowego po pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 521 tys. t, co oznacza spadek o 13% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Natomiast import do UE wyniósł 241 tys. t, był o 27% większy niż rok temu. Według wstępnych danych KE w lipcu br. średnia ważona cena sprzedaży tuszki kurczaka (65%) wyniosła 259,6 EUR/100 kg (-0,2% m/m), natomiast w stosunku do lipca 2021 r. ceny była wyższa o ponad 26%. Niestety w wielu przypadkach wzrost kosztów produkcji nie jest rekompensowany wyższą ceną w skupie. Dane nadal nie uwzględniają zniesienia ceł na ukraiński drób w UE. 

Jak wynika z danych GUS skup drobiu rzeźnego w Polsce w wadze żywej w pierwszych siedmiu miesiącach br. wyniósł 1656 tys. t, tj. był o 10,8% większy niż w analogicznym okresie 2021 r., natomiast produkcja mięsa drobiowego wyniosła 1702 tys. t, tj. była o 5,1% większa.

Import mięsa drobiowego z Ukrainy

UE sprowadza produkty drobiowe, w tym mięso z piersi kurczaka i przetwory z mięsa drobiowego, głównie z Brazylii, Tajlandii i Ukrainy. Średnia cena brojlerów w UE na koniec sierpnia ukształtowała się na poziomi...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. wrzesień 2024 00:23