StoryEditor

Nowe ogniska grypy ptaków w trzech województwach. Tysiące padłych ptaków

Opóźnione migracje dzikich ptaków i dość wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi wirusa. Wykryto kolejne cztery ogniska. Gdzie dokładnie?
29.12.2023., 18:00h

GIW poinformował o kolejnych ogniskach grypy ptaków. Tym razem to w większości duże, komercyjne fermy utrzymujące gęsi lub indyki. O ostatnich ogniskach nr. 63 i 64 pisaliśmy kilkanaście dni temu.

Grypa ptaków znów atakuje polski drób

  • 65.ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 66 228 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. mazowieckim w powiecie siedleckim w gminie Mokobody w miejscowości Wyłazy.
  • 66. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym gdzie utrzymywano 1 966 gęsi hodowlanych. Gospodarstwo znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim w powiecie lipnowskim w gminie Lipno w miejscowości Borki.
  • 67. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 32 246 indyków rzeźnych. Stado znajdowało się w gospodarstwie w woj. mazowieckim w powiecie Siedleckim, w gminie Siedlce w miejscowości Opole Świerczyna.
  • 68. ognisko grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie komercyjnym, utrzymywano tam 32 989 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w woj. dolnośląskim w powiecie legnickim w gminie Prochowice w miejscowości Prochowice.
image

Mapa ognisk i przypadków grypy ptaków (źródło: GIW)

FOTO: GIW

Do 29 grudnia br. wybito 1 032 341 szt. drobiu. Wyznaczono 68 ognisk grypy ptaków u drobiu oraz 141 przypadków grypy ptaków. W UE, jak wynika z danych GIW wyznaczono w sumie 487 ognisk u drobiu i 3 113 przypadków u ptaków dzikich.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 22:06