StoryEditor

Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków

5 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Status odzyskany! Co to oznacza?
29.04.2024., 10:51h

- Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium RP w okresie od 7 grudnia 2023 r. do 2 marca  2024 r. - tłumaczy GIW. 

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała po upływie 28 dni deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. 

Grypa ptaków w Polsce w latach 2021-2024

W tym roku w Polsce wyzanczono 25 ognisk grypy ptaków, z czego ostatnie wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wybito ponad 27 tys. indyków rzeźnych. W tym roku najwięcej ognisk wyznaczono właśnie na Warmii i Mazurach (10 ognisk HPAI). W 2024 r. w związku z wystąpieniem grypy ptaków wybito ponad 566 tys. szt. drobiu. 

W ubiegłym roku wyznaczono 68 ognisk grypy ptaków i wybito 1,032 mln sztuk drobiu. W 2022 r. ognisk było tyle samo, ale wybito ponad 2 mln sztuk drobiu. Jednak rekordowy pod względem liczby ognisk był 2021 r., kiedy wyznaczono 403 ogniska HPAI. 

Co oznacza odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAI? 

Odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAi jest ważne z punktu widzenia eksportu i braku ograniczeń w tym zakresie. 

- Główny Lekarz Weterynarii podejmuje działania na rzecz zniesienia przez władze innych państw, które w związku z grypą ptaków wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, o uchylenie nałożonych restrykcji - podaje GIW. 

oprac. dkol na podst. GIW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:49