StoryEditor

Trzoda w cenie – ostatni skup na Opolszczyźnie

Hodowcy tuczników co pewien czas przeżywają świńskie górki związane z nagłymi spadkami cen. Ostatni świński dołek cenowy utrzymywał się wyjątkowo długo, bo ponad rok. Duża część rolników zaczęła rezygnować z hodowli. W kwietniu sytuacja zaczęła się poprawiać i dobra koniunktura trwa do dziś. 
06.02.2020., 17:02h
Odwiedziliśmy ostatni skup trzody chlewnej na Opolszczyźnie. Ceny tuczników są na przyzwoitym poziomie, jest popyt na rynku, a towaru nie ma wcale dużo. 

– Świń nie ma i cena będzie się trzymać. Na dzień dzisiejszy cena wynosi 5,60 zł/kg za wagę żywą i 7,85 zł/kg za wbc – mówi Paweł Szyra, z grupy producenckiej, ze Związku Doradztwa Rolniczego z Białej. Liczba rolników w grupie maleje, ze względu na likwidację przydomowych hodowli.

Dla przetwórców sytuacja jest niezbyt korzystna, bo surowca jest mało, a jeśli jest to drogi. Zmuszeni sytuacją rynkową podnoszą ceny, a konsumenci często rezygnują z kupna wyrobów.

Konsumenci dziwią się dlaczego w sieciach handlowych cena za kg łopatki wynosi 9 zł/kg, a w małych zakładach prawie dwa razy więcej… 

ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 12:11