StoryEditor

ARiMR: Czy wsiewka może być plonem głównym w kolejnym roku?

Co roku pojawiają się różne pytania rolników dotyczące ekoschematu Rolnictwo węglowe i praktyk z nim związanych oraz koniecznej dokumentacji oraz zabiegów. Tym razem poprosiliśmy ARiMR o odpowiedź na pytanie dot. wsiewek śródplonowych.

06.10.2025., 16:00h

Rolnictwo węglowe to jeden z najczęściej wybieranych ekoschematów, a wśród dostępnych praktyk znajdują się międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe. W tym roku za realizację tej praktyki przysługuje 5 pkt., a z opublikowanych w ostatnich dniach stawek dopłat bezpośrednich i ekoschematów wynika, że rolnicy otrzymają 435,9 zł do hektara.

image

Stawki dopłat bezpośrednich i ekoschematów w 2025 r. - już wiadomo, ile dopłat dostaną rolnicy do hektara!

Jakie są ogólne zasady realizacji tej praktyki?

Należy pamiętać, że jeśli zadeklarowano wariant dotyczący wsiewki w uprawę główną, trzeba odnotować ten fakt w rejstrze zabiegów agrotechnicznych. 

- W przypadku wsiewek rolnik ma obowiązek prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję lub posiadania dokumentów w postaci papierowej lub elektronicznej, które zawierają te same informacje, które rolnik wskazywałby w rejestrze - podaje ARiMR. 

Trzeba pamiętać również o tym, że po zbiorze uprawy głównej wsiewka musi pozostać na polu do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni (choć może pozostać dłużej i być uprawą główną w kolejnym roku).

Czy koniczyna czerwona może być wsiewką śródplonową dwa lata z rzędu?

- W 2025 roku w plonie głównym zasiałem i zadeklarowałem we wniosku jako plon główny wykę ozimą z rośliną podporową (żyto). W tą uprawę dokonałem wsiewki w postaci koniczyny czerwonej. Jako Ekoschemat zadeklarowałem na danej działce wsiewkę. Czy w przyszłym roku w plonie głównym może być zadeklarowana ponownie kończyna czerwona? – zapytał naszą Redakcję rolnik.

ARIMR odpowiedziała, że dopuszcza się pozostawienie wsiewki śródplonowej jako rośliny w plonie głównym w latach kolejnych.

image

"Będziemy mieli mniej o 73 tys. zł!". Stawka ekoschematu Integrowana produkcja ostro w dół!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2025 00:13