StoryEditor

Ukraina: Eksport towarów do UE spadł w 2023 roku o 45 proc.

Ukraina, która jeszcze niedawno była jednym z głównych dostawców produktów rolnych do Unii Europejskiej, znacznie ograniczyła swój eksport w ostatnich miesiącach. Według danych KE spadek wyniósł 45 proc.
03.02.2024., 17:33h

Według raportu Komisji Europejskiej, w październiku 2023 roku poziom dostaw z Ukrainy był prawie taki sam jak w 2021 roku, przed wybuchem wojny z Rosją.

Eksport z Ukrainy do UE spadł o 45 proc.

To oznacza 45-procentowy spadek w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. kiedy Ukraina korzystała z preferencyjnych warunków handlowych w ramach umowy stowarzyszeniowej z UE.

Według danych Komisji Europejskiej w okresie od stycznia do października 2023 roku eksport produktów rolnych z UE do Ukrainy wyniósł 190,8 miliarda euro, a ukraiński eksport do Unii – 132,8 miliarda euro. Dodatnie saldo UE wyniosło 58 miliardów euro.

image
FOTO: Komisja Europejska

Przyczyny ograniczeń w eksporcie

Przyczyn spadku eksportu z Ukrainy jest kilka. Po pierwsze, pogorszenie się sytuacji geopolitycznej w środowisku międzynarodowym oraz bezpieczeństwa w kraju, które wpływa na stabilność produkcji i transportu.

Po drugie, zwiększenie konkurencji ze strony innych krajów, takich jak Brazylia, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, które oferują produkty rolnicze w niższych cenach lub lepszej jakości.

Trzecim powodem jest zmiana preferencji konsumentów w UE, którzy coraz częściej wybierają produkty ekologiczne, regionalne lub fair trade.

image
FOTO: Komisja Europejska

Towary rolne zanotowały wzrost eksportu

Nie wszystkie kategorie produktów z Ukrainy odnotowały spadek eksportu. Niektóre, takie jak zboża (+1,2 mld euro; +39%), cukier (+254 mln euro; +652%) czy mięso drobiowe (+148 mln euro; +50%), zanotowały nawet wzrost. Jednak były to produkty o niskiej wartości dodanej, które nie przynoszą dużych zysków dla ukraińskich producentów.

Z kolei produkty o wyższej wartości dodanej, takie jak rośliny oleiste i białkowe czy warzywa, straciły na popularności w UE – odpowiednio -10% i -29%. W sumie od początku roku import był o 1% większy (+100 mln euro) niż w analogicznym okresie w 2022 roku.

Wśród krajów, do których UE sprzedawała najwięcej żywności z rolnictwa w porównaniu z rokiem poprzednim, Ukraina zajęła trzecie miejsce. Jej import wzrósł o 19% (447 mln euro) w prawie wszystkich rodzajach produktów. W ciągu dziesięciu miesięcy jej zakupy osiągnęły wartość 2,8 mld euro, co było największym wynikiem od czterech lat.

Mkh na podst. European Commission

Fot. European Commission

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. kwiecień 2024 20:59