StoryEditor

Nadchodzi zima stulecia? IMGW publikował prognozę długoterminową dla Polski

Od kilku tygodni jesteśmy bombardowani w mediach informacjami na temat tego jaka pogoda czeka nas tej zimy. Amerykańscy, brytyjscy, chińscy czy też rosyjscy meteorolodzy zapowiadają nam zimę stulecia, zimę trzydziestolecia lub po prostu zimę obfitą w śnieg i ujemne temperatury. My publikujemy prognozę długoterminową sporządzoną przez krajowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
24.11.2019., 19:11h
Prognoza IMGW-PIB zdaje się bardziej przypominać nam zimy, które przeżywaliśmy w ostatnich latach. Ale czy to oznacza, że znów nie odnotujemy obfitych opadów śniegu i ujemnych temperatur? Październik i listopad to dwa miesiące, które charakteryzują wyższe od normy wieloletniej temperatury powietrza. Mieliśmy też sporo słońca. A jakie będą kolejne miesiące?

Grudzień 2019

Według IMGW-PIB norma dla średniej temperatury powietrza w Polsce w grudniu będzie się mieścić w przedziale od -2°C do 2°C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu tego roku ma być powyżej normy. Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80%. Średnia temperatura dobowa w normie lub nieco poniżej normy prognozowana jest dla okolic Szczecina, południowej Lubelszczyzny oraz miejscami dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Warmii.

Prognoza polskich meteorologów zakłada, że opady w grudniu, zarówno ich miesięczna suma jak i liczba dni opadowych, na przeważającym obszarze powinna być w normie lub powyżej normy, a to oznacza miejscami ponad ...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:08