StoryEditor

Poplony można orać bez mieszania z glebą

W gospodarstwach nieprowadzących produkcji zwierzęcej zamiast obornika często stosuje się poplony przed uprawą buraków cukrowych. Jak dobrze przygotować jesienią takie stanowisko?
06.11.2019., 10:11h
Międzyplony ścierniskowe zasiane nawet pod koniec ustalonego terminu, czyli do 20 sierpnia muszą być na polu utrzymywane do 15 października, więc można już od jakiegoś czasu je likwidować. Pomimo suchego lata wilgotna jak do tej pory jesień pozwoliła na silny rozwój wysiewanych mieszanek poplonowych.

Mocno wyrośnięte rośliny, np. wciąż najpopularniejsza gorczyca mogą stwarzać problem podczas orki. Rośliny można wcześniej potalerzować co usprawni orkę. Przyspieszy to też ich rozkład w stosunku do przyoranych całych roślin, ale także z rozkładem tych drugich nie będzie problemu. Warto jednak pamiętać, że im głębiej przyorany poplon tym nieco dłużej będzie się rozkładał, ale jednocześnie lepiej zostanie przykryty. Samo przykrycie roślin zależy też od wyposażenia pługa. Najlepiej sprawdzają się tutaj przedpłużki i ścinacze naroży.

Jeśli prowadzi się uprawę bezorkową to poplon można zmulczować lub pozostawić do wiosny bez żadnego zabiegu. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że wtedy międzyplon spełnia swoją rolę, bo korzenie roślin pozostają w glebie nienaruszone, co przedłuża efekt naturalnego spulchnienia. Orka natomiast ma...
Pozostało 26% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:29