StoryEditor

Sieję dwa gatunki jednocześnie

Czas to pieniądz. Można to rozumieć tak: czas – w jednym przejeździe sieje się 2 gatunki roślin, pieniądz – oszczędność na agrotechnice i możliwość przyzwoitego przychodu. W taki m.in. sposób działa Błażej Nowicki.
01.12.2021., 09:12h
Gospodaruje on na ponad 40 ha w miejscowości Wieniec Zalesie w powiecie włocławskim. Gospodarstwo przejęte po ojcu, powiększane i modernizowane, nastawione jest na produkcję roślinną, m.in. zbóż, kukurydzy, gorczycy i kminku. Kminek właśnie jest tutaj kluczem do wyjaśnienia, dlaczego na początku artykułu znalazło się znane powiedzenie.
– Mój ojciec prowadził kiedyś skup kminku i handlował nim. Poza tym w rodzinie też uprawia się kminek, dlatego dziś znajduje się on u mnie – mówi rolnik. To roślina dwuletnia, wydająca nasiona w drugim roku uprawy. Zawsze uprawiana jest jako wsiewka albo w gorczycę, albo w jęczmień jary. Oba gatunki rosną razem. Czasem kminek jest mocniej zagłuszany przez jęczmień czy gorczycę, ale nie ma to wpływu na jego dalszy rozwój.
– Kminek wolę jednak siać w jęczmieniu, bo po żniwach zostaje z niego słoma, która przykrywa glebę i zatrzymuje więcej wilgoci niż na stanowisku z gorczycą, gdzie resztek jest zdecydowanie mniej – mówi gospodarz.

Jaka agrotechnika?

Błażej Nowicki przygotowując pola pod dwa gatunki, robi to pod roślinę, która jako pierwsza ma zejść z pola, czyli pod jęczmień lub gorczycę.
– Pole pod kminek zawsze jest orane jesienią, wiosną jest włókowane i obsiewane agregatem uprawowo-siewnym, który wysiewa oba gatunki naraz – mówi rolnik. Terminem siewu jest termin dla np. jęczmienia, choć jak przyznaje Nowicki, dla kminku im wcześniejszy siew, tym lepiej. Tegoroczny kminek wysiany był poprzedniej wiosny w jęczmieniu i w gorczycy w drugiej połowie marca.
– Kminek siany z jęczmieniem i gorczycą wysiewam w normie 8 kg/ha. Tyle samo jest nasion gorczycy. Jęczmień natomiast w zależności od terminu siewu: wcześnie siany, czyli nawet w pierwszej połowie marca, jak można już wjechać w pole 80 kg/ha, a siany później 100–120 kg/ha – mówi rolnik. Bardzo sprytnie rozwiązał on kwestię techniczną samego siewu jęczmienia z kminkiem. Stosuje do tego siewnik zbożowy z redlicami stopkowymi, który wysiewa jęczmień oraz nabudowany na nim siewnik do poplonów, który wysiewa kminek. Nie jest on jednak rozsiewany np. rzutowo, ale podobnie jak jęczmień przewodami nasiennymi, które połączone są z redlicami. Są one tak zbudowane, że umożliwiają podłączenie właśnie drugiego przewodu nasiennego. Jeśli kminek wysiewany jest wraz z gorczycą, to gospodarz miesza nasiona obu gatunków w głównej skrzyni nasiennej i dostają się one do gleby tymi samymi przewodami.

Cały reportaż przeczytasz w grudniowym wydaniu „top agrar Polska”.

Jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 15:56