StoryEditor

Wysyp ognisk w Wielkopolsce: wybito tysiące kaczek

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu poinformował o 8 ogniskach grypy ptaków w powiecie tureckim i 4 w powiecie kaliskim (od 19 listopada do 6 grudnia). To kolejne zagłębie drobiarskie w Polsce, w którym niebawem nie będzie ptactwa domowego. 
09.12.2021., 11:12h
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w Kaliszu i Turku od końcówki listopada mają ręce pełne roboty, tylko w grudniu wyznaczono 8 ognisk grypy ptaków. W większości są to fermy kaczek zlokalizowane w powiecie tureckim, ale od listopada również z chorobą walczy powiat kaliski. Dramatyczna sytuacja dotyczy dwóch gmin w ww powiatach; Opatówek i Przykona. Niektóre z gospodarstw jednocześnie utrzymywały kaczki rzeźne i kury nioski

Wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a koszmar nie ma końca. Trwa likwidacja ognisk, utylizacja padłych i wybitych ptaków oraz wszystkiego co mogło mieć styczność z chorymi zwierzętami. W Wielkopolsce od początku bieżącego roku wyznaczono 111 ognisk grypy ptaków, a w całej Polsce ponad 370. 

Jak podaje Radio Poznań w powiecie tureckim w okolicy wysypu ognisk znajduje się wodny zbiornik pokopalniany, gdzie bytuje dużo dzikiego ptactwa. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku twierdzi, że drób domowy zaraził się właśnie od ptaków, które tam przebywają, najprawdopodobniej z powodu bliskości tego zbiornika od ferm. Lekarze weterynarii zamierzają się tam wybrać, aby pobrać próbki i sprawdzić czy nie ma w okolicach padłych sztuk, które również są rezerwuarem wirusa. 

Nie sposób sobie wyobrazić, co teraz, tuż przed świętami muszą przeżywać tamtejsi hodowcy. Sektor drobiarski po minionym roku w Polsce jest w opłakanym stanie, a sezon na grypę ptaków i covidowa fala dopiero się zaczynają... 

Wczoraj informowaliśmy o tym, że w związku z poniesionymi stratami rynkowymi z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce (od 2020 r.) przez rolników utrzymujących drób, MRiRW opracowuje wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

oprac. dkol na podst. WIW Poznań/Radio Poznań
fot. Pixabay
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:39