Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF maszeruje na zachód. Opozycja chce dymisji ministra Jurgiela

Obrazek

Opozycja wzywa Beatę Szydło do odwołania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. To efekt pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików po zachodniej części Wisły. – Pani premier proszę nie czekać na rekonstrukcję  rządu, bo wirus nie będzie czekał – mówiła dzisiaj w Sejmie Dorota Niedziela posłanka Platformy Obywatelskiej.

23 listopada 2017, 16:41
Dzisiaj rano Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził obecność wirusa ASF w zwłokach czterech dzików, znalezionych w miejscowości Laski niedaleko podwarszawskiego Izabelin, miejscowości leżącej na skraju Puszczy Kampinoskiej. Opozycja już w południe zorganizowała w Sejmie konferencję prasową.

– Na naszych oczach dzieje się katastrofa, która zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Polski. Wirus afrykańskiego pomoru świń, który może zniszczyć trzodę chlewną w Polsce. Jeżeli tak się stanie będziemy zmuszeni jeść wieprzowinę z Ukrainy lub innych państw. Po przekroczeniu Wisły nie ma już żadnej naturalnej bariery, która spowodowałaby zatrzymanie tego wirusa Wszystkie działania ministerstwa rolnictwa są nieskuteczne. – mówiła Dorota Niedziela, posłanka PO. 

Opozycja zarzuca ministerstwu rolnictwa wiele zaniedbań, które doprowadziły do gwałtownego rozwoju afrykańskiego pomoru świń przez ostatnie dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Lista zarzutów jest długa i są na niej:
  • brak skutecznego odstrzału dzików,
  • brak skutecznego i działającego systemu bioasekuracji,
  • brak pomysł na zatrzymanie ASF,
  • niezabezpieczenie w budżecie na 2018 r. dodatkowych środków na zwalczanie chorób zakaźnych,
  • brak nowego prawa łowieckiego,
  • brak rozporządzenia wdrażającego unijny program pomocy na walkę z ASF, który został Polsce przyznany we wrześniu.

Posłowie Platformy widzą jeszcze jeden powód rozszerzającej się epidemii –konflikt między ministrem środowiska i rolnictwa. 

– Rywalizacja dwóch ministrów: ministra Szyszki i ministra Jurgiela, kto jest ważniejszy powoduje nie wykonanie, zaleceń lekarzy weterynarii, w zakresie redukcji dzików. Zwierząt jest coraz więcej i chodzą już nawet po ulicach w Poznaniu. Otrzymuję dziesiątki telefonów od zaniepokojonych rolników. Jeżeli do Wielkopolski, która produkuje 50% wieprzowiny w Polsce, dojdzie afrykański pomór świń, to będzie katastrofa. Świnie trzeba będzie importować w  jeszcze większym stopniu. Jesteśmy przerażeni i z gęsią skórką obserwujemy co się dzieje – mówił w Sejmie wielkopolski poseł Zbigniew Ajchler.

Na zakończenie sejmowej konferencji prasowej posłowie opozycji zwrócili się bezpośrednio do premier Beaty Szydło.

– Pani premier proszę zwolnić ministra Jurgiela oraz jego pełnomocnika ds. zwalczania ASF. Ani pełnomocnik, ani minister nie działają skutecznie. Pani premier proszę się nie bać się tych dymisji, bo wirus nie będzie czekał na rekonstrukcję rządu – podsumowała poseł Niedziela.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)