Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF z Europy nawet do USA? To możliwe!

Obrazek

Złe wiadomości dla producentów nie tylko świń, ale i roślin z terenów ASF. Badania potwierdziły, że wirus pomoru może być przeniesiony w paszy i jej komponentach nawet na tak dużą odległość jak z Europy do Stanów Zjednoczonych. Czy możliwe są ograniczenia w handlu surowcami?

Aneta Lewandowska17 kwietnia 2018, 06:00
W badaniu symulacyjnym na amerykańskim Uniwersytecie Stanu Kansas naukowcy wykazali, że wirus afrykańskiego pomoru świń może być przenoszony w paszy. Co więcej, ma możliwość przetrwania tak długiej podróży na ogromne odległości, jak między Europą a USA, donosi holenderski dziennik Boerderij Vandaag.Niestety, to może oznaczać pewne utrudnienia w imporcie oraz eksporcie. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że wirusy w paszy i dodatkach paszowych z Europy Wschodniej, a w tym z Polski, mogą przedostać się na zachód. Już teraz producenci niemieccy ostrzegają, że konieczna jest kontrola sprowadzanych towarów.

W związku z coraz większym zagrożeniem ze strony wirusa naukowcy za oceanem próbują ustalić, jakie działania i środki są w stanie zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa między kontynentami (i ogólne graniczenie jego rozprzestrzeniania oraz eliminację).

al na podst. topagrar.com
fot. Konieczka
Czytaj także:
Czarny bilans: znaleziono już ponad 1000 padłych dzików z ASF


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)