StoryEditor

ASF z Europy nawet do USA? To możliwe!

Złe wiadomości dla producentów nie tylko świń, ale i roślin z terenów ASF. Badania potwierdziły, że wirus pomoru może być przeniesiony w paszy i jej komponentach nawet na tak dużą odległość jak z Europy do Stanów Zjednoczonych. Czy możliwe są ograniczenia w handlu surowcami?
16.04.2018., 17:04h
W badaniu symulacyjnym na amerykańskim Uniwersytecie Stanu Kansas naukowcy wykazali, że wirus afrykańskiego pomoru świń może być przenoszony w paszy. Co więcej, ma możliwość przetrwania tak długiej podróży na ogromne odległości, jak między Europą a USA, donosi holenderski dziennik Boerderij Vandaag.Niestety, to może oznaczać pewne utrudnienia w imporcie oraz eksporcie. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że wirusy w paszy i dodatkach paszowych z Europy Wschodniej, a w tym z Polski, mogą przedostać się na zachód. Już teraz producenci niemieccy ostrzegają, że konieczna jest kontrola sprowadzanych towarów.

W związku z coraz większym zagrożeniem ze strony wirusa naukowcy za oceanem próbują ustalić, jakie działania i środki są w stanie zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa między kontynentami (i ogólne graniczenie jego rozprzestrzeniania oraz eliminację).

al na podst. topagrar.com
fot. Konieczka
Czytaj także:
Czarny bilans: znaleziono już ponad 1000 padłych dzików z ASF
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:57