Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Blokada przemieszczania świń w strefach ASF położy hodowlę

Obrazek

Blokada przemieszczania świń jest zdaniem rolników jedną z najgorszych konsekwencji pojawienia się w pobliżu chlewni ogniska afrykańskiego pomoru świń. 
– Brak możliwości sprzedaży zwierząt położy każdą chlewnię – uważają rolnicy. 

Anna Kurek2 maja 2018, 06:00
Karol Kropiwiec z miejscowości Dawidy, który kończy budować właśnie chlewnię na 200 loch, w której będzie produkował 9 tys. tuczników rocznie, uważa, że najgorsze w momencie pojawienia się niedaleko ogniska jest zablokowanie ruchu zwierząt na 40 dni. Jego gospodarstwa zostały objęte strefą zagrożoną po tym jak w sąsiedniej wsi wybuchło ognisko ASF.

– Jeżeli wirus rozwija się ok. 10 dni, to przetrzymajmy wszystkich 2 tygodnie, 15. dnia zbadajmy świnie i ci, co muszą, niech sprzedadzą zwierzęta – proponuje rolnik, którego zdaniem w momencie pojawienia się kolejnych ognisk blokada przedłuża się i to może położyć każdą chlewnię. Szczególnie te w cyklu zamkniętym, w których cyklicznie przybywa zwierząt.

Kropiwiec ma dwie siedziby stad. Jedna w czerwonej, a druga w niebieskiej strefie. Nie wie czy będzie mógł przemieszczać świnie z niebieskiej do czerwonej, to będzie zależało od decyzji PLW. 

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji w strefach ASF na wschodzie kraju znajdą Państwo w majowym wydaniu "top agrar Polska".  aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)