StoryEditor

Blokada przemieszczania świń w strefach ASF położy hodowlę

Blokada przemieszczania świń jest zdaniem rolników jedną z najgorszych konsekwencji pojawienia się w pobliżu chlewni ogniska afrykańskiego pomoru świń. – Brak możliwości sprzedaży zwierząt położy każdą chlewnię – uważają rolnicy. 
27.04.2018., 13:04h
Karol Kropiwiec z miejscowości Dawidy, który kończy budować właśnie chlewnię na 200 loch, w której będzie produkował 9 tys. tuczników rocznie, uważa, że najgorsze w momencie pojawienia się niedaleko ogniska jest zablokowanie ruchu zwierząt na 40 dni. Jego gospodarstwa zostały objęte strefą zagrożoną po tym jak w sąsiedniej wsi wybuchło ognisko ASF.

– Jeżeli wirus rozwija się ok. 10 dni, to przetrzymajmy wszystkich 2 tygodnie, 15. dnia zbadajmy świnie i ci, co muszą, niech sprzedadzą zwierzęta – proponuje rolnik, którego zdaniem w momencie pojawienia się kolejnych ognisk blokada przedłuża się i to może położyć każdą chlewnię. Szczególnie te w cyklu zamkniętym, w których cyklicznie przybywa zwierząt.

Kropiwiec ma dwie siedziby stad. Jedna w czerwonej, a druga w niebieskiej strefie. Nie wie czy będzie mógł przemieszczać świnie z niebieskiej do czerwonej, to będzie zależało od decyzji PLW. 

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji w strefach ASF na wschodzie kraju znajdą Państwo w majowym wydaniu "top agrar Polska".  aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 17:41