Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dramatyczny apel rolników z żółtej strefy ASF!

13.07.2017

Drukuj

Dramatyczny apel rolników z żółtej strefy ASF!

Artykuł dostępny

Sytuacja wielu gospodarstw rolnych na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie jest z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna. Zagrożona jest produkcja tysięcy świń oraz tysięcy gospodarstw. W obliczu braku zdecydowanych działań rządu, służb weterynaryjnych i myśliwych w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF), rolnicy grożą, że wezmą sprawy w swoje ręce!

r e k l a m aCałą treść ich apelu publikujemy poniżej.


W OBLICZU WIELKIEGO ZAGROŻENIA – ASF
   
Producenci trzody chlewnej zrzeszeni w grupach producenckich: POLPIG, PROPIG, BEKON PLUS, M W KOZAK (roczna produkcja 41 000 szt. tuczników) z gminy Jabłoń woj. Lubelskie – żółta strefa ASF.
Zaniepokojeni występowaniem kolejnych ognisk i przypadków ASF, na wspólnym zebraniu podjęliśmy decyzję o powołaniu niezależnej komisji ekspertów do policzenia dzików na naszym terenie, aby udowodnić zatrważającą ich liczbę. Wszelkie przepisy okazały się nieskuteczne w obliczu walki z ASF. Liczenie dzików nie zmniejszyło ich liczby w rzeczywistości tylko na papierze.

Należy zadać pytanie skąd się wziął ASF w Polsce? Przyczyną są dziki – zlikwidujmy przyczynę, a ASF zniknie. Komu jest na rękę aby nadal rozprzestrzeniał się w naszym kraju? Należy podjąć bezwzględne działania w kierunku depopulacji dzików.

Jeśli można zmienić ustawy w stosunku do wymagań od rolników (bioasekuracja), to również trzeba zmienić prawo względem dzików. Jeśli nie zachęcić to zmusić wszystkich, którzy posiadają broń, do zabijania dzików (myśliwi, wojsko, policja). Aby nie ponosić zbędnych kosztów każdego zabitego dzika bez badania poddać utylizacji.

Jeśli populacja państwowych dzików nie ulegnie znaczącemu zmniejszeniu doprowadzi to do wielu tragedii ludzkich. Rolnicy z zachodniej części naszego kraju – ten problem będzie Was dotyczył szybciej niż myślicie. W akcie desperacji niektórzy producenci straszą rozwleczeniem wirusa na cały kraj i nie straszne im żadne kary, bo i tak będą bankrutami. Producenci z naszych grup zrobią wszystko, aby nie zawlec wirusa do swoich chlewni pod warunkiem, że jego presja w środowisku ulegnie zmniejszeniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Biebrzański park siedliskiem ASF?
ASF coraz bliżej zakładów mięsnych!

Fot. Pixabay

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii