Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Izdebski: Nie będzie masakry dzików w Polsce!

Nie będzie żadnej masakry dzików w najbliższych tygodniach – przekonuje Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ. Jego zdaniem wszystko jest intrygą uknutą przez Łowczego Krajowego, którego myśliwi nie posłuchają i nie wyjdą na zbiorowe polowania.

wk9 stycznia 2019, 13:22
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Izdebski uspokajał wszystkich zaniepokojonych planami Polskiego Związku Łowieckiego, który zamierza zorganizować w każdy weekend stycznia masowe polowania zbiorowe.

- Gdyby nawet Hitler powstał z grobu i chciał zrównać z ziemią polskie lasy i pola nie jest w stanie dokonać depopulacji w trzy dni. Nie wierzcie to. Nie będzie żadnej masakry. Myśliwi już mówią, że nikt nie będzie z nich robić wariatów. Gdyby wszyscy wyszli dzisiaj na polowania i postawić na nogi całą polską armię jest to fizycznie niemożliwe - mówił S. Izdebski.

Jego zdaniem za całą akcją grupowych polowań stoi Łowczy Krajowy, który obiecał masową depopulację dzików, aby …ocalić swoje stanowisko.

– Łowczy Krajowy obiecał że w kilka tygodni załatwi sprawę dzików, żeby ratować stołek. Nie panie Łowczy, pańskie dni są policzone. Nikt nie da się nabrać na takie esbeckie metody.  To, co zostało ogłoszone przez Łowczego Krajowego, że w 3 dni ma się odbyć masakra dzików to jest desperacki atak na nas, żeby obronić przed odwołaniem ze stanowiska - przekonywał szef rolniczego OPZZ.

Sławomir Izdebski jednocześnie opowiedział się za kontynuowaniem odstrzału sanitarnego dzików, ale w bardziej humanitarny sposób, a więc za pomocą termowizji, która ma służyć uniknięciu cierpienia zwierząt.

Jego zdaniem przeciwko akcji Polskiego Związku Łowieckiego opowiadają się, także sami myśliwi, którzy nie chcą brać udziału w masowym strzelaniu nawet do prośnych loch. Skrytykował także postawę organizacji obrońców zwierząt, którym zarzucił hipokryzję.

- Dlaczego nie ma takie troski o ludzi. Kiedy była masakra w chlewniach, kiedy tysiące sztuk wybijano rolnikom, kiedy rolnicy zawału serca dostawali przed swoimi chlewniami, nikt nie interweniował. Co to obchodzi ekologa i obrońcę zwierząt, że człowiek umiera we własnym gospodarstwie - mówił S. Izdebski.

Za wzór walki z ASF-em podał Czechy, które sprawnie poradziły sobie z wirusem dokonując odstrzału dzików oraz inwestując w bioasekurację gospodarstw rolnych. Choć jednocześnie zaznaczył, że pełne zabezpieczenie ferm jest niemożliwe, gdyż ostatnie badania pokazują, że afrykański pomór świń może być przenoszony przez muchy i ptaki.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)