Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Są decyzje, skupu nie ma

Obrazek

Mimo, że już w zeszłym tygodniu ministerstwo rolnictwa zapowiedziało skup świń ze strefy zagrożonej ASF, jeszcze żadne ze zwierząt nie opuściło gospodarstw zlokalizowanych w tej strefie.

12 marca 2014, 10:56

Do dziś nie ma informacji, kiedy i w jakiej formie będzie wprowadzony system pomocy dla rolników i branży mięsnej, którzy ucierpieli w związku z wyznaczeniem strefy buforowej na wschodzie Polski. Minister rolnictwa jeszcze w tym tygodniu spodziewa się odpowiedzi z UE – niezbędne dokumenty przekazał do KE w miniony piątek.


Ze względu na brak konkretnych decyzji i oferty kierowanej do zakładów mięsnych, które mogłyby zdjąć nadwyżkę tuczników ze strefy buforowej, ubojnie nie skupują świń z tego terenu. Jak dowiedziała się redakcja „top agrar Polska”, na 11 funkcjonujących w strefie z ograniczeniami ubojni 8 wyraziło wstępną zgodę na zakup świń z tego terenu, ale czekają one propozycje finansowe rządu. W wyznaczonym przez władze obszarze zagrożonym najwięcej świń – blisko 250 tys. – znajduje się na terenie powiatów: włodawskiego, bielskiego i łosickiego. W całej strefie, według danych ARiMR jest około 400 tys. szt. trzody.


Problem wywozu świń poza strefę buforową dotyczy nie tylko tuczników. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa możliwa jest sprzedaż prosiąt poza ten teren. Muszą one jednak przejść 21-dniową kwarantannę, a na ich przemieszczenie zgodę muszą wydać powiatowi lekarze z rejonu, gdzie zlokalizowana jest chlewnia produkująca warchlaki oraz terenu, do którego mają one być przetransportowane. Jak jednak wynika z rozmów naszej redakcji z rolnikami z powiatu łosickiego, mimo pisemnych wniosków kierowanych do powiatowego lekarza o wydanie pozwolenia na tego typu transakcje, decyzji nie ma. Tymczasem warchlaki pozostają w chlewniach w strefie buforowej, a szanse na ich sprzedaż z jak najmniejszą stratą maleją z dnia na dzień.        pjWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)