Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Choroba kosztuje więcej niż myślisz

Obrazek

O rzeczywistych kosztach schorzeń, z którymi borykają się hodowcy bydła mlecznego dyskutowali naukowcy, lekarze weterynarii i hodowcy na kolejnej konferencji bujatrycznej, która odbyła się na początku grudnia we Wrocławiu.

16 grudnia 2013, 14:03

Organizator, prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak z Katedry Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego zaprosił do dyskusji wiodących specjalistów z ośrodków naukowych w Polsce, Austrii i Irlandii. Ich zadaniem (wcale niełatwym) była próba oszacowania kosztów, które są następstwem chorób gruczołu mlekowego, racic, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń w rozrodzie, stanów zapalnych narządu oddechowego i pokarmowego oraz coraz częstszych chorób infekcyjnych. Konferencji patronowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Największym problemem w szacowaniu kosztów są te pośrednie, czyli straty, których na pierwszy rzut oka nie widać, a które nieraz znacznie bardziej obciążają portfel hodowcy niż koszy bezpośrednie poniesione na lekarza i leki. Stąd pomysł uczestników panelu dyskusyjnego, który odbył się na koniec pierwszego dnia obrad, by zupełnie inaczej ułożyć współpracę między lekarzem a hodowcą. Lekarz weterynarii miałby być nie tyle „strażą gaszącą pożar”, co raczej doradcą weterynaryjnym. Jego zadaniem byłaby ochrona zdrowia stada. Jak wynikało z przedstawionych doniesień, zysk, który hodowca ma ze zdrowego stada, z nawiązką pokryłby koszty takiej opieki. Zmian wymaga jednak mentalność hodowców, którzy w większości jednak są zwolennikami zasady, że „po co płacić, skoro stado nie jest (w danym momencie) chore”.
mwWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)