Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Europejskie sieci handlowe bojkotują brazylijską wołowinę

Obrazek

Sześć europejskich sieci supermarketów zdecydowało się zawiesić sprzedaż wołowiny z Brazylii. Ta decyzja związana jest z niszczeniem lasów deszczowych Amazonii, które cały czas postępuje.

27 grudnia 2021, 06:00

Wiele produktów, których dotyczy ograniczenie sprzedaży, jest powiązanych z gigantem JBS SA – największą na świecie firmą działającą w sektorze przetwórstwa mięsnego, informuje Reuters.

Bojkot brazylijskiej wołowiny

Sieć supermarketów Lidl Netherlands zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży wszystkiej wołowiny z Ameryki Południowej od 2022 roku. Spółka Albert Heijn (największa sieć supermarketów w Holandii) całkowicie wstrzyma zamówienia i sprzedaż wołowiny z Brazylii. Auchan France również usunie produkty JBS z półek swoich sklepów. Supermarkety Carrefour Belgium i Delhaize przestaną sprzedawać suszoną wołowinę marki Jack Link (częściowo należącą do JBS).

„Pranie bydła”

Taka decyzja została podjęta przez sieci handlowe w wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez brazylijską organizację Reporter Brasil, która twierdzi, że największy dostawca wołowiny JBS pozyskiwał bydło z nielegalnie wylesionych obszarów Amazonii, w ramach programu znanego jako „pranie bydła”.

Określenie „pranie bydła” to proces, w którym bydło hodowlane, utrzymywane na terenach nielegalnie wylesionych jest sprzedawane legalnie działającej fermie lub gospodarstwu przed dalszą sprzedażą do rzeźni (proces działający podobnie jak „pranie pieniędzy”). Wszystkie te manipulacje są przeprowadzone, aby ukryć pochodzenie bydła.

Nie zgadzają się na niszczenie Amazonii

W wywiadzie dla Reuters firma JBS twierdzi, że nie akceptuje nielegalnego wylesiania i zablokowała ponad 14 tysięcy dostawców za nieprzestrzeganie polityki firmy. Oprócz tego JBS zaznacza, że monitorowanie „podejrzanych” dostawców stanowi problem dla całego sektora wołowiny, ale JBS stworzy system kontroli do 2025 roku.

Brazylijski producent mięsa powiedział, że badanie Reporter Brasil wymienia tylko pięciu z 77 tysięcy bezpośrednich dostawców JBS.

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii, największym na świecie lesie deszczowym, gwałtownie wzrosło, odkąd prawicowy prezydent, Jair Bolsonaru, doszedł do władzy w 2019 roku i odwołał środki, które były przydzielone na ochronę środowiska.

Prezydent powiedział, że ma na celu rozwój rolnictwa i górnictwa, aby wyprowadzić region z ubóstwa. W 2021 roku wylesianie osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat. Większość oczyszczonych gruntów Amazonii jest wykorzystywana do hodowli bydła.

mkh
fot. PixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)