StoryEditor

Brazylia bije rekordy w eksporcie wieprzowiny

Brazylia jest nie tylko piątym co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni i ludności, ale także jednym z największych producentów i eksporterów wieprzowiny. W 2023 roku kraj ten osiągnął historyczne wyniki w sprzedaży tego mięsa za granicę, zarówno pod względem ilości, jak i wartości. Jak to się stało i co to oznacza dla globalnej gospodarki?
18.01.2024., 12:25h

Wzrost produkcji i eksportu wieprzowiny 

Według danych Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), w 2023 roku Brazylia wyeksportowała do innych krajów 1,229 miliona ton wieprzowiny. Stanowi to 9,8-procentowy wzrost w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy sprzedano 1,120 miliona ton. Tymczasem przychody z eksportu wieprzowiny wyniosły 2,818 miliarda dolarów, co jest o 9,5% więcej niż w 2022 roku, gdy wartość przesyłek wyniosła 2,572 miliarda dolarów.

Jak powiedział prezes ABPA Ricardo Santin, wynik ten potwierdza prognozy stowarzyszenia na 2023 rok, który był rokiem pełnym zmian i wyzwań dla branży wieprzowiny. Koszty produkcji ulegały wahaniom, a rentowność działalności była trudna do utrzymania. Mimo to, Brazylia zdołała zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku międzynarodowym dzięki otwarciu nowych rynków zbytu i spełnieniu oczekiwań dotyczących tradycyjnych kierunków eksportu brazylijskich produktów wieprzowych. Santin dodał, że spodziewa się, że poziom osiągnięty w ubiegłym roku zostanie utrzymany w tym roku.

Zobacz także: Polska zagrożona tanimi produktami rolnymi z Ukrainy. KE nie chce przywrócić taryf celnych

Santa Catarina liderem wśród stanów eksportujących wieprzowinę

Brazylia jest podzielona na 26 stanów i jeden dystrykt federalny. Każdy z nich ma swoje własne cechy geograficzne, klimatyczne, gospodarcze i kulturowe. Niektóre stany są bardziej nastawione na produkcję i eksport wieprzowiny niż inne. W rankingu stanów eksportujących wieprzowinę, Santa Catarina zajęła pierwsze miejsce w wysyłce w ubiegłym roku z wynikiem 663,300 ton (+10,05%), co stanowiło 53,9% całkowitej sprzedaży międzynarodowej wieprzowiny z Brazylii.

Tak więc według wyników eksportu ukształtowała się piątka liderów stanów, są to między innymi:

 • Santa Catarina – 663,3 tys. ton (+10,05%);
 • Rio Grande do Sul – 280,9 tys. ton (+5,07%);
 • Parana – 169,9 tys. ton (+7,61%);
 • Mato Grosso – 31,1 tys. ton (+44,1%);
 • Mato Grosso do Sul – 24,8 tys. ton (+19,44%).

Santa Catarina jest najmniejszym stanem w regionie południowym Brazylii, ale ma największą gęstość zaludnienia. Stan ten ma silne wpływy niemieckie i włoskie, co odbija się w jego kuchni i kulturze. Santa Catarina jest znana ze swojej produkcji wieprzowiny, która jest głównym źródłem dochodu dla wielu rodzin. Stan ten ma również najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa żywności w kraju, co przekłada się na większe zaufanie konsumentów i partnerów handlowych.

Chiny nadal największym importerem brazylijskiej wieprzowiny

Chiny są największym konsumentem i importerem wieprzowiny na świecie. Kraj ten ma ponad 1,4 miliarda mieszkańców, z czego około 60% żyje w miastach. Wieprzowina stanowi około 60% spożycia mięsa w Chinach, a więc jest nieodłącznym elementem chińskiej kuchni i kultury. Jednak produkcja wieprzowiny w Chinach spadła w ostatnich latach z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF), który zabił miliony świń, powodując tym samym niedobór mięsa na rynku. Aby zaspokoić rosnący popyt, Chiny zwiększały import wieprzowiny z innych krajów, w tym z Brazylii.

Chociaż wieprzowina zajmuje sporą część na chińskim rynku mięsa, w 2023 roku popyt na mięso w kraju spadł ze względu na spowalniającą się gospodarkę. To zresztą widać na przykładzie imporcie brazylijskiej wieprzowiny. Tak więc największym importerem brazylijskiej wieprzowiny stały Chiny, kupując 388,6 tysięcy ton mięsa w 2023 roku, co oznacza spadek o 15,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Nawet przy takich wolumenach ten azjatycki gigant sprowadził 31,6% całkowitego eksportu kraju.

image

Co czeka rolników w 2024 r.? Prognozy dla poszczególnych rynków

Pierwszą ósemkę krajów tworzyły następujące kraje:

 • Chiny – 388,6 tys. ton (+31,6%);
 • Hongkong – 126,6 tys. ton (+29,3%);
 • Filipiny – 126 tys. ton (+58,8%);
 • Chile – 87,5 tys. ton (+44,2%);
 • Singapur – 64,3 tys. ton (+16,2%);
 • Urugwaj – 49,1 tys. ton (+11,9%);
 • Wietnam – 47,8 tys. ton (+4,8%);
 • Japonia – 40,3 tys. ton (+46,9%).

- Rok 2023 kończy się dla eksportu wieprzowiny potwierdzeniem ruchu, który zaobserwowano szczególnie w drugiej połowie roku. Dywersyfikacja kierunków podtrzymała końcowy wynik roku. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku krajów w Azji i obu Amerykach – podsumował Luis Rua, dyrektor ds. rynków BPA.

Mkh na podst. Pig Progress, ahdb.org.uk

Fot: canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 05:47