Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rusza proces ws. transportu padłego bydła do ubojni

08.05.2015

Drukuj

Rusza proces ws. transportu padłego bydła do ubojni

Artykuł dostępny

Po dwóch latach zakończyło się śledztwo ws. wydarzenia, które miało miejsce w marcu 2013 r., kiedy to policja zatrzymała transport 24 sztuk bydła, w tym 9 sztuk padłego. Po przeszukaniu ubojni, do której miały trafić zwierzęta okazało się, że w ukrytych pomieszczeniach znajdowało się kilkadziesiąt ton mięsa niewiadomego pochodzenia i jakości. Ubojnia znajdowała się w miejscowości Biała Rawska.

r e k l a m aW trakcie śledztwa zabezpieczono materiały dowodowe (w tym dokumentację ubojni), mięso poddano badaniom laboratoryjnym, przesłuchano świadków. Wyniki badań laboratoryjnych wskazały, że bydło chorowało na zapalenie płuc, oskrzeli i jelit. Mięso zawierało antybiotyki oraz bakterie groźne dla zdrowia i życia człowieka. Przenalizowano także dokumentację księgowości, rachunki, przeprowadzono analizę kryminalną.

Zebrane dowody pozwoliły na postawienie właścicielowi ubojni m.in. zarzutu sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, oszustwo na szkodę odbiorców mięsa, a także działanie na szkodę praw pracownika, naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz o rachunkowości.

Polecany artykuł

Ruszają kontrole – efekty aferyPonadto śledczy ustalili, że od 2009 r. duża część dostaw bydła realizowana była przez firmę mieszczącą się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prowadzące firmę małżeństwo również oskarżono o spowodowania zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Całej trójce grozi kara do 12 lat więzienia. Oskarżenia zostaną przedstawione także dwóm weterynarzom, których obwinia się o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy. Grozi im kara do pięciu lat więzienia. Natomiast zarzut znęcania się nad zwierzętami usłyszy kierowca transportu. Grozi mu kara pozbawienia wolności do dwóch lat.  ag

Fot. M. Wieczorek
Źródło: PAP

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii