Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Znalazł się nowy kupiec dla SM Bielmlek?

Obrazek

 

Czy to już koniec perypetii bielskiej mleczarni? Już raz była podobna sytuacja, jednak do sprzedaży majątku nie doszło. Tym razem jest na to większa szansa.

Dorota Kolasińska14 czerwca 2022, 08:24

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim ma problemy od kilku lat, pisaliśmy o tym wielokrotnie TUTAJ. Syndyk masy upadłości próbuje sprzedać mleczarnię od dłuższego czasu. Za każdym razem pojawiały się trudności lub kontrahent się wycofywał. Jako pierwsza podmiot chciała kupić OSM Piątnica, później Laktopol Polindus, jednak żaden z przetargów nie zakończył się sukcesem. Ostatni przetarg na sprzedaż nieruchomości syndyk ogłosił w kwocie 87 mln zł w połowie maja, a zainteresowani kupcy mogli składać pisemnie oferty do 3 czerwca. Dokładna oferta sprzedaży znajduje się TUTAJ. Zgłosił się jeden podmiot.

Niestety to jeszcze nie czas na fanfary i szampana, bowiem dopiero została wpłacona zaliczka 10% kwoty (około 8 mln zł) i podpisana umowa przedwstępna i ktoś lub coś może pokrzyżować syndykowi plany, jak to było w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jak podaje portal bielsk.eu na zakup majątku zdecydowała się spółka 5M, powiązana z poprzednim chętnym, czyli Laktopol Polindus. Uzyskała zgodę na kredyt w tej wysokości. Teraz na sprzedaż w kwocie minimalnej czyli 87 mln zł musi zgodę wyrazić Rada Wierzycieli oraz na koncentrację zakładu UOKiK. Takie same zgody od UOKiKu już były wydane odnośnie koncentracji z OSM Piątnica i Laktopol.

Rada Wierzcyieli wyraziła zgodę na sprzedaż majątku w ramach przetargu, więc nie powinno być problemu z zakończeniem sprawy i samą sprzedażą. Teraz spółka 5M podpisując umowę przedwstępną ma obowiązek pokrywać koszty operacyjne w mleczarni, jednak póki co nie będzie w stanie uruchomić produkcji, bowiem zakład wymaga sporych nakładów finansowych. A takowa inwestycja byłaby ryzykowna i zapewne kosztowna. Wątpliwe więc, że spółka 5M podejmie decyzję o remoncie gdy nie podpisze umowy sprzedaży. Wieża proszkowni wymaga naprawy po pożarze, co prawda nowy właściciel otrzymałby odszkodowanie, które chociaż częściowo pokryłoby koszty, by proszkownia znów mogła funkcjonować.

Rada Wierzycieli ma dwa tygodnie na odpowiedź i wydanie decyzji. Jeśli wniosek o koncentrację wpłynął już do UOKiK decyzja prezesa powinna również dość szybko pojawić się w wykazie decyzji pozytywnych. Czekamy z niecierpliwością na dalsze etapy sprawy.

Oprac. dkol na podst. bielsk.eu

Fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)