StoryEditor

Znalazł się nowy kupiec dla SM Bielmlek?

  Czy to już koniec perypetii bielskiej mleczarni? Już raz była podobna sytuacja, jednak do sprzedaży majątku nie doszło. Tym razem jest na to większa szansa.
14.06.2022., 08:06h

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim ma problemy od kilku lat, pisaliśmy o tym wielokrotnie TUTAJ. Syndyk masy upadłości próbuje sprzedać mleczarnię od dłuższego czasu. Za każdym razem pojawiały się trudności lub kontrahent się wycofywał. Jako pierwsza podmiot chciała kupić OSM Piątnica, później Laktopol Polindus, jednak żaden z przetargów nie zakończył się sukcesem. Ostatni przetarg na sprzedaż nieruchomości syndyk ogłosił w kwocie 87 mln zł w połowie maja, a zainteresowani kupcy mogli składać pisemnie oferty do 3 czerwca. Dokładna oferta sprzedaży znajduje się TUTAJ. Zgłosił się jeden podmiot.

Niestety to jeszcze nie czas na fanfary i szampana, bowiem dopiero została wpłacona zaliczka 10% kwoty (około 8 mln zł) i podpisana umowa przedwstępna i ktoś lub coś może pokrzyżować syndykowi plany, jak to było w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jak podaje portal bielsk.eu na zakup majątku zdecydowała się spółka 5M, powiązana z poprzednim chętnym, czyli Laktopol Polindus. Uzyskała zgodę na kredyt w tej wysokości. Teraz na sprzedaż w kwocie minimalnej czyli 87 mln zł musi zgodę wyrazić Rada Wierzycieli oraz na koncentrację zakładu UOKiK. Takie same zgody od UOKiKu już były wydane odnośnie koncentracji z OSM Piątnica i Laktopol.

Rada Wierzcyieli wyraziła zgodę na sprzedaż majątku w ramach przetargu, więc nie powinno być problemu z zakończeniem sprawy i samą sprzedażą. Teraz spółka 5M podpisując umowę przedwstępną ma obowiązek pokrywać koszty operacyjne w mleczarni, jednak póki co nie będzie w stanie uruchomić produkcji, bowiem zakład wymaga sporych nakładów finansowych. A takowa inwestycja byłaby ryzykowna i zapewne kosztowna. Wątpliwe więc, że spółka 5M podejmie decyzję o remoncie gdy nie podpisze umowy sprzedaży. Wieża proszkowni wymaga naprawy po pożarze, co prawda nowy właściciel otrzymałby odszkodowanie, które chociaż częściowo pokryłoby koszty, by proszkownia znów mogła funkcjonować.

Rada Wierzycieli ma dwa tygodnie na odpowiedź i wydanie decyzji. Jeśli wniosek o koncentrację wpłynął już do UOKiK decyzja prezesa powinna również dość szybko pojawić się w wykazie decyzji pozytywnych. Czekamy z niecierpliwością na dalsze etapy sprawy.

Oprac. dkol na podst. bielsk.eu

Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 10:36