StoryEditor

Ziemia rolna za łapówkę. Pracownik KOWR zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku

Zespół P rasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali urzędnika Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa po przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za załatwienie zgody na zbycie nieruchomości rolnej. Do zdarzenia doszło na Mazowszu, ale sledztwo nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
19.02.2024., 23:41h

Jak informuje CBA, do zatrzymania urzędnika z KOWR OT w Warszawie doszło „na gorącym uczynku” po przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za załatwienie zgody na zbycie nieruchomości rolnej.

5000 zł łapówki dla urzędnika z KOWR 

- Dnia 7 lutego 2024 roku, w trybie art. 308 k.p.k., funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie podjęli czynności niecierpiące zwłoki i dokonali zatrzymania trzech mężczyzn na terenie województwa mazowieckiego w związku z przyjęciem korzyści majątkowej w kwocie 5 000,00 zł przez urzędnika Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Warszawie w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy dwóch braci, polegającej na uzyskaniu zgody na sprzedaż nieruchomości rolnej - czytamy na stronie CBA.

CBA zabezpieczyło złotówki, dolary i euro

Jak informuje CBA, w trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze dokonali przeszukania i zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci dokumentacji związanej ze zbyciem nieruchomości rolnej oraz wymaganej zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także sprzętu elektronicznego: komputerów służbowych, nośników elektronicznych oraz telefonów komórkowych.

- W wyniku przeszukań zabezpieczono środki finansowe w wysokości 120 000,00 zł, 5 000,00 $ oraz 10 000,00 €. Główny materiał dowody w tej sprawie stanowi zabezpieczona korzyść majątkowa w postaci gotówki w kwocie 5 000,00 zł, ujawniona w toku przeszukania pojazdu urzędnika - czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Podejrzani przyznali się do winy i korupcji

Jak wynika z relacji CBA, podejrzani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 228 k.k., art. 229 k.k. w zw. z art. 230a k.k.

- Wszyscy podejrzani przyznali się do zarzucanych czynów. W związku z tym Prokurator nie wnioskował o izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie oraz w przypadku urzędnika – zawieszenie w czynnościach służbowych - informuje Zespół Prasowy CBA.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na razie nie wydał komunikatu lub oświadczenia  w tej sprawie.

image

KOWR wzywa rolników do zapłaty dzierżaw. Rolnicy: Umorzenie czynszu albo przywieziemy pszenicę [WZÓR WNIOSKU do KOWR]

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 09:18