StoryEditor

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”: jakie wymogi i dopłaty do świń?

Od przyszłego roku hodowcy świń będą mogli otrzymać dodatkowe unijne dofinansowanie za udział w „Ekoschemacie – Dobrostan zwierząt”. W Planie Strategicznym WPR zapisano szczegółowe wymogi otrzymania dotacji i wysokość dopłaty.  Co musi zrobić rolnik w swoim gospodarstwie, aby je otrzymać? 
02.08.2022., 09:08h

Podstawowe wymogi dla świń w ekoschemacie

Podstawowym warunkiem realizacji „Ekoschematu – Dobrostan zwierząt” jest wybór praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach oraz innych zestaw obowiązkowych praktyk. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany będzie do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Wymóg ten zacznie obowiązywać od 2024 r. Rolnik będzie musiał także posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt.

Co zrobić, żeby świnie nie obgryzały ogonów?

W przypadku dobrostanu świń, aby przeciwdziałać wzajemnemu obgryzaniu ogonów i ograniczyć potrzebę ich przycinania, świniom zapewnia się stały dostęp do wystarczającej ilości materiałów wzbogacających lub przedmiotów absorbujących ich uwagę. Powinny być one bezpieczne oraz powinny być jadalne lub nadawać się do żucia, lub nadawać się do badania lub do manipulacji. Świniom zapewnia się taką ilość różnych materiałów lub przedmiotów, które samoistnie lub w połączeniu z innymi materiałami zaspokajały będą potrzebę pozna...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 09:58