Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Sprzedaż maszyn rolniczych nadal na wysokim poziomie. Jakie prognozy na 2022?

Obrazek

Branża maszyn i urządzeń rolniczych podsumowuje kolejny udany okres, niemal w całej Europie sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie. Czy trend utrzyma się w tym roku?

Jan Józefowicz7 kwietnia 2022, 11:42

Analiza branży dilerów maszyn i urządzeń rolniczych to badanie, które przeprowadzane jest w ramach organizacji CLIMMAR, zrzeszającej narodowe stowarzyszenia dilerskie.

Na podstawie otrzymanych danych powstaje obraz branży, tzw. Indeks CLIMMAR, dotyczący przeszłości tworzony na podstawie osiągniętych wyników w branży, jak również przyszłości – pokazujący oczekiwania przedsiębiorców w kolejnych miesiącach.

Patrząc na wyniki z przeszłości niemal cała Europa notuje wzrosty. Dominuje kolor zielony, tylko w Wielkiej Brytanii osiągnięto wynik porównywalny do zeszłorocznego.

 

Nie jest już tak zielono

Jeśli zestawimy oczekiwania dealerów z kolejnego okresu (badanie wykonano przed wybuchem wojny na Ukrainie) zielone obszary zajmują niewielką powierzchnię; przeważa kolor szary, co świadczy, że dealerzy nie oczekują dalszych, znaczących wzrostów.

 

CLIMMAR nie skupia się na perspektywach krajowych, ale chce prezentować sytuację dla branży w całej Europie. Dlatego też w ramach organizacji zbierane są dane ekonomiczne od wszystkich członków i wykorzystuje się je do stworzenia jednej wartości – Indeksu CLIMMAR, który opisuje, jak radzi sobie cała branża. 

Wyniki krajów są ważone, uśredniane i wprowadzane co sześć miesięcy. Efektem jest wykres obrazujący kondycję branży. Wyniki mieszczą się zawierają się od -3, co oznacza oceny maksymalnie negatywne do +3, czyli ocen zdecydowanie pozytywnych.

CLIMMAR indeks

Tym razem wyniki w drugim półroczu 2021 były optymistyczne, choć nie tak jak w poprzednim okresie. Indeks osiągnął wartość 1,18, to jednak mniej niż w poprzednim okresie, kiedy wynik wyniósł 1,65 i był najwyższy w całej historii prowadzonej analizy. Wykres uzupełniony jest o oczekiwania względem pierwszego półrocza 2022.  Widzimy tu niestety gorsze prognozy i  dalszy spadek optymizmu. 

opr. jj na podst. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych / CLIMMAR
fot. pixabay, CLIMMARPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)