StoryEditor

Sprzedaż maszyn rolniczych nadal na wysokim poziomie. Jakie prognozy na 2022?

Branża maszyn i urządzeń rolniczych podsumowuje kolejny udany okres, niemal w całej Europie sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie. Czy trend utrzyma się w tym roku?
07.04.2022., 11:04h

Analiza branży dilerów maszyn i urządzeń rolniczych to badanie, które przeprowadzane jest w ramach organizacji CLIMMAR, zrzeszającej narodowe stowarzyszenia dilerskie.

Na podstawie otrzymanych danych powstaje obraz branży, tzw. Indeks CLIMMAR, dotyczący przeszłości tworzony na podstawie osiągniętych wyników w branży, jak również przyszłości – pokazujący oczekiwania przedsiębiorców w kolejnych miesiącach.

Patrząc na wyniki z przeszłości niemal cała Europa notuje wzrosty. Dominuje kolor zielony, tylko w Wielkiej Brytanii osiągnięto wynik porównywalny do zeszłorocznego.

 

Nie jest już tak zielono

Jeśli zestawimy oczekiwania dealerów z kolejnego okresu (badanie wykonano przed wybuchem wojny na Ukrainie) zielone obszary zajmują niewielką powierzchnię; przeważa kolor szary, co świadczy, że dealerzy nie oczekują dalszych, znaczących wzrostów.

 

CLIMMAR nie skupia się na perspektywach krajowych, ale chce prezentować sytuację dla branży w całej Europie. Dlatego też w ramach organizacji zbierane są dane ekonomiczne od wszystkich członków i wykorzystuje się je do stworzenia jednej wartości – Indeksu CLIMMAR, który opisuje, jak radzi sobie cała branża. 

Wyniki krajów są ważone, uśredniane i wprowadzane co sześć miesięcy. Efektem jest wykres obrazujący kondycję branży. Wyniki mieszczą się zawierają się od -3, co oznacza oceny maksymalnie negatywne do +3, czyli ocen zdecydowanie pozytywnych.

CLIMMAR indeks

Tym razem wyniki w drugim półroczu 2021 były optymistyczne, choć nie tak jak w poprzednim okresie. Indeks osiągnął wartość 1,18, to jednak mniej niż w poprzednim okresie, kiedy wynik wyniósł 1,65 i był najwyższy w całej historii prowadzonej analizy. Wykres uzupełniony jest o oczekiwania względem pierwszego półrocza 2022.  Widzimy tu niestety gorsze prognozy i  dalszy spadek optymizmu. 

opr. jj na podst. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych / CLIMMAR
fot. pixabay, CLIMMAR

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 17:28