Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

WYNALAZKI ROLNIKÓW: sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni

Obrazek

Oto kolejny pomysł naszego Czytelnika: sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni. Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu.

Dawid Konieczka28 czerwca 2021, 14:02
Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu. Na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze tylko tydzień do 5 lipca br.

Formularz zgłoszenia – kliknij TUTAJ


Zmodernizowane sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni Claas Jaguar

Intuicyjna obsługa to podstawa – dotyczy to pracy każdą maszyną rolniczą. To bardzo ważne zwłaszcza w firmach usługowych, gdzie bardzo często za stery maszyny siadają różni operatorzy. Tak właśnie jest w przypadku prezentowanej modernizacji, która dotyczy sterowania tunelem wyrzutowym w sieczkarniach Claas Jaguar 860 z roku 1998 i 2001.
Pomysł do naszej rubryki zgłosił usługodawca, w którego parku maszynowym jest jeszcze kilka nowszych maszyn. Oryginalnie we wspomnianych, starszych maszynach Claas Jaguar, lewą stopą sterowało się wychyleniem rury do przodu lub do tyłu. W nowszych maszynach tę funkcję obsługuje się przełącznikiem krzyżowym na joysticku. Po modernizacji starszych maszyn tunelem wyrzutowym steruje się tak samo, jak w nowszych maszynach, a stopą reguluje się jego wysokość. Ta funkcja w czasie pracy jest używana sporadycznie.
Modernizacja starszych maszyn wymagała zbudowania przełącznika krzyżowego, który stanowią teraz cztery przyciski. Są one umieszczone na prawym skraju dźwigni. Przyciskami ustawionymi w pionie steruje się położeniem klapki na końcu tunelu, przyciskami w poziomie steruje się wychyleniem przód/tył. W przypadku jednej maszyny przedsiębiorca zbudował cały nowy joystick, w drugiej maszynie przykręcił blaszany wspornik, na którym założył przyciski rozmieszczone krzyżowo.
Wynalazca informuje, że kupował oryginalne przyciski, bo działają one niezawodnie. Konieczna była także niewielka modernizacja instalacji elektrycznej, chodziło o doprowadzenie przewodów sterowania do przycisków na dźwigni. Konieczna była także zamiana lokalizacji przewodów hydraulicznych przy bloku hydraulicznym. Koszt modernizacji usługodawca określa na ok. 350 zł.Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu. Na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze tylko tydzień do 5 lipca br.

Formularz zgłoszenia – kliknij TUTAJ

1 z 2
Joystick wykonany w całości w warsztacie. Cztery przyciski na skraju prawej strony sterują tunelem wyrzutowym.

Joystick wykonany w całości w warsztacie. Cztery przyciski na skraju prawej strony sterują tunelem wyrzutowym.

2 z 2
Drugi joystick: sterowanie tunelem wyrzutowym odbywa się przyciskami na dokręconym przedłużeniu dźwigni.

Drugi joystick: sterowanie tunelem wyrzutowym odbywa się przyciskami na dokręconym przedłużeniu dźwigni.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy