StoryEditor

WYNALAZKI ROLNIKÓW: sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni

Oto kolejny pomysł naszego Czytelnika: sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni. Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu.
28.06.2021., 16:06h
Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu. Na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze tylko tydzień do 5 lipca br.

Formularz zgłoszenia – kliknij TUTAJ


Zmodernizowane sterowanie tunelem wyrzutowym w sieczkarni Claas Jaguar

Intuicyjna obsługa to podstawa – dotyczy to pracy każdą maszyną rolniczą. To bardzo ważne zwłaszcza w firmach usługowych, gdzie bardzo często za stery maszyny siadają różni operatorzy. Tak właśnie jest w przypadku prezentowanej modernizacji, która dotyczy sterowania tunelem wyrzutowym w sieczkarniach Claas Jaguar 860 z roku 1998 i 2001.
Pomysł do naszej rubryki zgłosił usługodawca, w którego parku maszynowym jest jeszcze kilka nowszych maszyn. Oryginalnie we wspomnianych, starszych maszynach Claas Jaguar, lewą stopą sterowało się wychyleniem rury do przodu lub do tyłu. W nowszych maszynach tę funkcję obsługuje się przełącznikiem krzyżowym na joysticku. Po modernizacji starszych maszyn tunelem wyrzutowym steruje się tak samo, jak w nowszych maszynach, a stopą reguluje się jego wysokość. Ta funkcja w czasie pracy jest używana sporadycznie.
Modernizacja starszych maszyn wymagała zbudowania przełącznika krzyżowego, który stanowią teraz cztery przyciski. Są one umieszczone na prawym skraju dźwigni. Przyciskami ustawionymi w pionie steruje się położeniem klapki na końcu tunelu, przyciskami w poziomie steruje się wychyleniem przód/tył. W przypadku jednej maszyny przedsiębiorca zbudował cały nowy joystick, w drugiej maszynie przykręcił blaszany wspornik, na którym założył przyciski rozmieszczone krzyżowo.
Wynalazca informuje, że kupował oryginalne przyciski, bo działają one niezawodnie. Konieczna była także niewielka modernizacja instalacji elektrycznej, chodziło o doprowadzenie przewodów sterowania do przycisków na dźwigni. Konieczna była także zamiana lokalizacji przewodów hydraulicznych przy bloku hydraulicznym. Koszt modernizacji usługodawca określa na ok. 350 zł.Jeśli Ty także budujesz lub modernizujesz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu. Na Wasze zgłoszenia czekamy jeszcze tylko tydzień do 5 lipca br.

Formularz zgłoszenia – kliknij TUTAJ
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:29