Jesteś w strefie Premium
Jaka będzie pogoda w 2020 roku? Zobacz prognozy z naszych seminariów uprawowych!
Za nami dwa lata suszy i niedoborów wody, chociaż były też w Polsce takie rejony, gdzie ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia. Generalnie jednak obawiamy się tego, co przyniesie nam pogoda w 2020 roku. Wszyscy chcielibyśmy, aby był to umiarkowany rok pod względem pogody i optymalny pod względem opadów atmosferycznych. Czy tak się stanie?
Zasadniczo prognozowanie pogody na cały rok jest niemal niemożliwe, ponieważ istnieje tyle zmiennych czynników, które wywierają presję na kształtowanie się wyżów i niżów na całym globie. Niemniej jednak od lat prowadzone przez naukowców obserwacje pozwalają stwierdzić, iż istnieją spore analogie pomiędzy przebiegiem pogody w poszczególnych latach, co pozwala na stwierdzenie pewnej powtarzalności pogody.
Prognoza pogody na seminariach uprawowych top agrar Polska
Wszyscy uczestnicy naszych seminariów uprawowych mają okazję zapoznać się w ostatniej części prelekcji z prognozą pogody dla poszczególnych regionów Polski, którą opracowuje i przedstawia nasz uprawowy ekspert prof. dr Hansgeorg Schonberger z N.U. Agrar. Analizując przebieg prognozy pogody w poszczególnych regionach określa on w jaki sposób może się kształtować zakres temperatur, liczba opadów atmosferycznych oraz pojawianie się gwałtownych zjawisk pogodowych. Zdaniem naszego eksperta rok 2020 będzie podobny w przebiegu pogody do roku 1978. Co to oznacza konkretnie? Spójrzmy na prognozę dla poszczególnych regionów Polski.Olsztyn
Południowo-wschodnia Polska
Podczas seminarium uprawowego w Lublinie prof. dr Hansgeorg Schönberger w następujący sposób przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw.Styczeń – w ciągu całego miesiąca temperatura w dzień generalnie powyżej zera – od + 2 do +5 st. C. Nocami dużo chłodniej – od -2 do -6 st. C. Przelotne opady śniegu spodziewane są pomiędzy 11 a 20. stycznia. Natomiast grubsza pokrywa śnieżna w regionie może się pojawić pomiędzy 21 a 25. stycznia.
Luty – ten miesiąc przyniesie znaczne ochłodzenie, zwłaszcza nocami, kiedy to temperatura spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera. Pomiędzy 6 a 15. lutego termometry nocą pokażą od -11 do -13 st. C, a pomiędzy 21 a 25. Lutego temperatura może spaść nawet do -19 st. C. Największe opady śniegu spodziewane są pomiędzy 6 a 10 dniem miesiąca. Pod koniec lutego mogą wystąpić także opady deszczu.
Tab. 1. Prognoza na luty dla Lublina

Marzec – ten miesiąc upłynie w regionie pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz ujemnych temperatur nocą. Najzimniej, bo do -6 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca. Suma opadów deszczu w marcu ma wynieść ok. 40 mm. Najwięcej, bo 13 mm ma spaść pomiędzy 16 a 20. Marca. Dzienne temperatury najwyższe na początku miesiąca (do +14 st. C). Najchłodniej, bo do +3 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca.
Kwiecień – to będzie okres jak ze znanego przysłowia, bowiem będzie z sobą mieszał pogodę letnią i zimową. Temperatury ujemne nocą będziemy mogli odnotować na początku i w środku miesiąca (do -6 st. C). Z kolei w dzień pomiędzy 6 a 10. Kwietnia słupki pokażą 21 st. C, a trzecia dekada kwietnia ma przynieść temperaturę powietrza w dzień od 16 do 23 st. C. Prognozowana suma opadów miesięcznych to 26 mmm, z czego 12 litrów spadnie w pierwszej dekadzie, a 14 w trzeciej dekadzie.
Maj – ten miesiąc będzie zdecydowanie bardziej obfity w opady deszczu, bo od 1 do 31 maja ma spaść ponad 70 mm deszczu, z czego w pierwszej dekadzie 27 mm a w trzeciej 35mm. Temperatura powietrza od połowy maja powyżej 21 st. C, a końcówka miesiąca nawet upalna do 29 st. C. Chłodniejsze dni (15-17 st. C.) czekają nas od 6 do 15 maja. Uwaga – w tym samym okresie pojawią się nocami „zimni ogrodnicy“ i temperatura spadnie od -1 do -4 st. C).
Czerwiec – w tym miesiącu temperatury powietrza będą przekraczały +22 St. C. Pierwsze dni czerwca nawet upalne – tak jak końcówka maja. Według tego modelu pogodowego wszystkie tygodnie czerwca przyniosą opady deszczu. Najwięcej – 18 i 28 mm na spaść odpowiednio pomiędzy 6 i 10 czerwca oraz między 26 a 30 czerwca. Miesięczna suma opadów ma wynieść 88 mm. Koniec miesiąca przyniesie też gwałtowne burze z opadami deszczu do 28 mm.
Lipiec – uwaga, w tym miesiącu pogoda do koszenia zbóż i rzepaku tylko do 10. Lipca. Kolejne dwie dekady deszczowe z suma 58 mm. Najwięcej deszczu spadnie pomiędzy 11 i 15 lipca oraz w ostatnich kilku dniach miesiąca. Po 10 lipca uwaga na burze. Trzecia dekada lipca będzie burzowa i upalna. Po 21. Lipca temperatura przekroczy 32 st. C.
Podczas seminarium uprawowego w Zakrzowie k. Kędzierzyna - Koźla prof. dr Hansgeorg Schönberger przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw na południu Polski.
Południowa Polska
Podczas seminarium uprawowego w Zakrzowie k. Kędzierzyna - Koźla prof. dr Hansgeorg Schönberger przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw na południu Polski.Styczeń – w ciągu całego miesiąca temperatura w dzień generalnie powyżej zera – od + 2 do +5 st. C. Nocami dużo chłodniej – od -2 do -6 st. C. Przelotne opady śniegu spodziewane są pomiędzy 11 a 20. stycznia. Natomiast grubsza pokrywa śnieżna w regionie może się pojawić pomiędzy 21 a 25. stycznia.
Luty – ten miesiąc przyniesie znaczne ochłodzenie, zwłaszcza nocami, kiedy to temperatura spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera. Pomiędzy 6 a 15. lutego termometry nocą pokażą od -11 do -13 st. C, a pomiędzy 21 a 25. Lutego temperatura może spaść nawet do -19 st. C. Największe opady śniegu spodziewane są pomiędzy 6 a 10 dniem miesiąca. Pod koniec lutego mogą wystąpić także opady deszczu.
Marzec – ten miesiąc upłynie w regionie pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz ujemnych temperatur nocą. Najzimniej, bo do -6 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca. Suma opadów deszczu w marcu ma wynieść ok. 40 mm. Najwięcej, bo 13 mm ma spaść pomiędzy 16 a 20. marca. Dzienne temperatury najwyższe na początku miesiąca (do +14 st. C). Najchłodniej, bo do +3 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca.
Tab. 2. Prognoza na marzec dla Kędzierzyna-Koźla

Kwiecień – to będzie okres jak ze znanego przysłowia, bowiem będzie z sobą mieszał pogodę letnią i zimową. Temperatury ujemne nocą będziemy mogli odnotować na początku i w środku miesiąca (do -4 st. C). Z kolei w dzień pomiędzy 6 a 10. Kwietnia słupki pokażą 23 st. C, a trzecia dekada kwietnia ma przynieść temperaturę powietrza w dzień od 16 do 24 st. C. Prognozowana suma opadów miesięcznych to 38 mmm, z czego 19 litrów spadnie w pierwszej dekadzie, a 19 w trzeciej dekadzie.
Maj – ten miesiąc będzie zdecydowanie bardziej obfity w opady deszczu, bo od 1 do 31 maja ma spaść aż 97 mm deszczu, z czego w pierwszej dekadzie 27 mm, a w trzeciej 56 mm. Koniec maja przyniesie także gwałtowne burze. Temperatura powietrza od połowy maja powyżej 21 st. C, a końcówka miesiąca nawet upalna do 29 st. C. Chłodniejsze dni (15-17 st. C.) czekają nas od 6 do 15 maja. Uwaga – w tym samym okresie pojawią się nocami „zimni ogrodnicy“ i temperatura spadnie od -1 do -4 st. C).
Czerwiec – w tym miesiącu temperatury powietrza będą przekraczały +22 St. C. Pierwsze dni czerwca nawet upalne – tak jak końcówka maja. Według tego modelu pogodowego wszystkie tygodnie czerwca przyniosą opady deszczu. Najwięcej – 44 mm – ma spaść między 26 a 30 czerwca. Miesięczna suma opadów ma wynieść 80 mm. Koniec miesiąca przyniesie też gwałtowne burze z opadami deszczu do 28 mm.
Lipiec – uwaga, w tym miesiącu pogoda do koszenia zbóż i rzepaku tylko do 10. Lipca. Kolejne dwie dekady deszczowe z suma 84 mm. Najwięcej deszczu spadnie pomiędzy 26 a 31. lipca (32 mm). Po 10 lipca uwaga na burze! Trzecia dekada lipca też będzie burzowa i upalna. Po 21. lipca temperatura przekroczy 30 st. C.
Podczas seminarium uprawowego w Poznaniu prof. dr Hansgeorg Schönberger w następujący sposób przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw dla zachodniej części kraju.
Zachodnia i centralna Polska
Podczas seminarium uprawowego w Poznaniu prof. dr Hansgeorg Schönberger w następujący sposób przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw dla zachodniej części kraju.Styczeń – w ciągu całego miesiąca temperatura w dzień generalnie powyżej zera – od + 2 do +5 st. C. Nocami dużo chłodniej – od -2 do -6 st. C. Przelotne opady śniegu spodziewane są pomiędzy 11 a 20. stycznia. Natomiast grubsza pokrywa śnieżna w regionie może się pojawić pomiędzy 21 a 25. stycznia.
Luty – ten miesiąc przyniesie znaczne ochłodzenie, zwłaszcza nocami, kiedy to temperatura spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera. Pomiędzy 6 a 15. lutego termometry nocą pokażą od -11 do -13 st. C, a pomiędzy 21 a 25. Lutego temperatura może spaść nawet do -19 st. C. Największe opady śniegu spodziewane są pomiędzy 6 a 10 dniem miesiąca. Między 21 a 25. lutego mogą wystąpić także opady deszczu.
Marzec – ten miesiąc upłynie w regionie pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz ujemnych temperatur nocą. Najzimniej, bo do -4 i -5 st. C ma być pomiędzy 11 a 20. marca. Suma opadów deszczu w marcu ma wynieść ok. 37 mm. Najwięcej, bo 11 mm ma spaść pomiędzy 16 a 20. marca. Dzienne temperatury najwyższe na początku miesiąca (do +13 st. C). Najchłodniej, bo do +6 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca.
Kwiecień – to będzie okres jak ze znanego przysłowia, bowiem będzie z sobą mieszał pogodę letnią i zimową. Temperatury ujemne nocą będziemy mogli odnotować na początku i w środku miesiąca (do -4 st. C). Z kolei w dzień pomiędzy 21 a 25. kwietnia słupki pokażą 23 st. C, a trzecia dekada kwietnia ma przynieść temperaturę powietrza w dzień od 16 do 23 st. C. Prognozowana suma opadów miesięcznych to 32 mmm, z czego 16 litrów spadnie w pierwszej dekadzie i 16 w trzeciej dekadzie.
Tab. 3. Prognoza na kwiecień dla Poznania

Maj – ten miesiąc będzie zdecydowanie bardziej obfity w opady deszczu, bo od 1 do 31 maja ma spaść aż 80 mm deszczu, z czego w pierwszej dekadzie 24 mm, a w trzeciej 40 mm. Koniec maja przyniesie także gwałtowne burze. Temperatura powietrza od połowy maja powyżej 21 st. C, a końcówka miesiąca nawet upalna do 29 st. C. Chłodniejsze dni (15-17 st. C.) czekają nas od 6 do 15 maja. Uwaga – w tym samym okresie pojawią się nocami „zimni ogrodnicy“ i temperatura spadnie od -1 do -4 st. C).
Czerwiec – w tym miesiącu temperatury powietrza będą przekraczały +22 St. C. Pierwsze dni czerwca nawet upalne – tak jak końcówka maja. Według tego modelu pogodowego wszystkie tygodnie czerwca przyniosą opady deszczu. Najwięcej – 44 mm – ma spaść między 21 a 30. czerwca. Miesięczna suma opadów ma wynieść 80 mm. Koniec miesiąca przyniesie też gwałtowne burze z opadami deszczu do 28 mm.
Lipiec – w tym miesiącu pogoda do koszenia zbóż i rzepaku tylko do 10. lipca. Kolejne dwie dekady deszczowe z suma 79 mm. Najwięcej deszczu spadnie pomiędzy 26 a 31. lipca (32 mm). Po 10 lipca uwaga na burze! Trzecia dekada lipca też będzie burzowa i upalna. Po 21. Lipca temperatura przekroczy 31 st. C.
Podczas seminarium uprawowego w Olsztynie prof. dr Hansgeorg Schönberger w następujący sposób przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw dla północnej i wschodniej Polski.
Północno – wschodnia Polska
Podczas seminarium uprawowego w Olsztynie prof. dr Hansgeorg Schönberger w następujący sposób przedstawił prognozy temperatur i opadów na kolejne tygodnie i miesiące 2020 roku aż do żniw dla północnej i wschodniej Polski.Styczeń – w ciągu całego miesiąca temperatura w dzień generalnie powyżej zera – od + 2 do +5 st. C. Nocami dużo chłodniej – od -2 do -8 st. C. Przelotne opady śniegu spodziewane są pomiędzy 11 a 20. stycznia. Natomiast grubsza pokrywa śnieżna w regionie może się pojawić pomiędzy 21 a 25. stycznia.
Luty – ten miesiąc przyniesie znaczne ochłodzenie, zwłaszcza nocami, kiedy to temperatura spadnie do -21 st. C poniżej zera. Pomiędzy 6 a 15. lutego termometry nocą pokażą od -12 do -15 st. C, a pomiędzy 21 a 25. Lutego temperatura może spaść nawet do -21 st. C. Największe opady śniegu spodziewane są pomiędzy 6 a 10 dniem miesiąca. Między 21 a 25. lutego mogą wystąpić także opady deszczu.
Luty – ten miesiąc przyniesie znaczne ochłodzenie, zwłaszcza nocami, kiedy to temperatura spadnie do -21 st. C poniżej zera. Pomiędzy 6 a 15. lutego termometry nocą pokażą od -12 do -15 st. C, a pomiędzy 21 a 25. Lutego temperatura może spaść nawet do -21 st. C. Największe opady śniegu spodziewane są pomiędzy 6 a 10 dniem miesiąca. Między 21 a 25. lutego mogą wystąpić także opady deszczu.
Marzec – ten miesiąc upłynie w regionie pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz ujemnych temperatur nocą. Najzimniej, bo do -4 i -9 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca. Suma opadów deszczu w marcu ma wynieść ok. 37 mm. Pojawi się też śnieg – ma spaść pomiędzy 16 a 20. Marca. Dzienne temperatury najwyższe na początku miesiąca (do +11 st. C). Najchłodniej, bo do +3 st. C ma być pomiędzy 16 a 20. marca.
Kwiecień – to będzie okres jak ze znanego przysłowia, bowiem będzie z sobą mieszał pogodę letnią i zimową. Temperatury ujemne nocą będziemy mogli odnotować na początku i w środku miesiąca (do -6 st. C). Z kolei w dzień pomiędzy 21 a 25. kwietnia słupki pokażą 21 st. C, a trzecia dekada kwietnia ma przynieść temperaturę powietrza w dzień od 14 do 21 st. C. Prognozowana suma opadów miesięcznych to 26 mmm, z czego 12 litrów spadnie w pierwszej dekadzie i 14 w trzeciej dekadzie.
Maj – ten miesiąc będzie bardziej obfity w opady deszczu, bo od 1 do 31 maja ma spaść aż 74 mm deszczu, z czego w pierwszej dekadzie 27 mm, a w trzeciej 33 mm. Koniec maja przyniesie także burze. Temperatura powietrza od połowy maja powyżej 21 st. C, a końcówka miesiąca nawet upalna do 29 st. C. Chłodniejsze dni (15-17 st. C.) czekają nas od 6 do 15 maja. Uwaga – w tym samym okresie pojawią się nocami „zimni ogrodnicy“ i temperatura spadnie od -1 do -4 st. C).
Tab. 4. Prognoza na maj dla Olsztyna

Czerwiec – w tym miesiącu temperatury powietrza będą przekraczały +22 St. C. Pierwsze dni czerwca nawet upalne – tak jak końcówka maja. Według tego modelu pogodowego wszystkie tygodnie czerwca przyniosą opady deszczu. Najwięcej – 44 mm – ma spaść między 21 a 30. czerwca. Miesięczna suma opadów ma wynieść 80 mm. Koniec miesiąca przyniesie też gwałtowne burze z opadami deszczu do 28 mm.
Lipiec – uwaga, w tym miesiącu pogoda do koszenia zbóż i rzepaku tylko do 10. Lipca. Kolejne dwie dekady deszczowe z suma 79 mm. Najwięcej deszczu spadnie pomiędzy 26 a 31. Lipca (32 mm). Po 10 lipca uwaga na burze! Trzecia dekada lipca też będzie burzowa i upalna. Po 21. Lipca temperatura przekroczy 31 st. C.
oprac. Bartłomiej Czekała na podst. Seminaria uprawowe top agrar Polska 2020
oprac. Bartłomiej Czekała na podst. Seminaria uprawowe top agrar Polska 2020
Przeczytaj również
buraki cukrowedługoterminowa prognoza pogodykukurydzapogodaprof. dr Hansgeorg Schönbergerrzepakseminaria uprawowetop agrar Polskazboża
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora