StoryEditor

Seminaria uprawowe 2020: odmiany kukurydzy skrojone na miarę i…suszę

W KR mamy 200 odmian kukurydzy zarejestrowanych w Polsce i drugie tyle jest dostępnych na krajowym rynku z katalogu CCA. Jak zatem dobrać odmianę idealnie dopasowaną do stanowiska i najlepiej jeszcze jak najlepiej tolerującą stres suszy?
08.01.2020., 15:01h
Pamiętajmy, że właściwy wybór odmiany kukurydzy decyduje o plonie aż w 30%. Hodowcy z nie zasypują gruszek w popiele.

– Jednym z nowych rozwiązań jakie proponujemy jest biostymulant Starcover wykorzystywany do zaprawiania materiału siewnego kukurydzy, który wpływa na lepszy wzrost i rozwój systemu korzeniowego, skutkujący wzrostem plonów o 3–6%. Jest to zaprawa biologiczna łącząca w sobie żywe kultury bakterii oraz wyciąg roślinny. Jaki ma to wpływ na wzrost kukurydzy? Przede wszystkim bakterie zawarte w zaprawie tworzą biofilm na ziarniaku, który wspomaga roślinę przez cały okres wegetacji. Bakterie przez cały okres wegetacji się namnażają i wchodzą w symbiozę z systemem korzeniowym. Dzięki temu roślina ma ułatwione pozyskiwanie fosforu z trudno dostępnych związków wapnia i żelaza. Przekłada się to na szybki wzrost początkowy oraz bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy – przekonywał Marek Skwira z firmy Limagrain. Bakterie zawarte w Starcover żywią się wydzieliną korzeni, która zawiera dużo cukrów. Z naszych obserwacji wynika, że szczególnie widoczna jest różnica w przypadku stresu suszy, ponieważ roślina ma lepiej rozbudowany system korzeniowy i lepiej radzi sobie z suszą – dodał doradca.

– Musimy mieć świadomość, że ok. 80% powierzchni upraw zagrożonych jest suszą. I tutaj odpowiedzią hodowli Limagrain jest linia odmian Hydraneo kukurydzy lepiej tolerujących stres suszy. Hydraneo to nie tylko odmiany, ale także cały program wspomagający wybór właściwej odmiany, termin siewu i wskazanie sposobów minimalizowania ryzyka strat na skutek suszy. Odmiany z programu Hydraneo w Wielkopolsce w warunkach suszy potrafiły plonować o ok. 3,8 t/ha wyżej, co przekłada się na większy zysk o ok. 1700 zł/ha – przekonywał Marek Skwira z firmy Limagrain. W grupie odmian z linii Hydraneo znajdują się takie odmiany, jak: LG 31.250 (FAO 250), LG 30.215 (FAO 230), LG 30.315 (FAO 280), LG 31.219 (nowość w ofercie o FAO 230), LG 30.273, LG 31.272 (nowość w ofercie o FAO 250).

mwal, jd

fot. mwal, jd

Partner główny seminariów uprawowych:

Partner seminariów uprawowych:
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:28