StoryEditor

Nowa linia nawozów od Phosagro

Firma Phosagro zadomowiła się już na krajowym rynku. Nowością w ofercie firmy jest nowa linia produktów nawozowych oparta na technologii Quatro Forte.
27.05.2019., 14:05h

Firma Phosagro zmieniła nazwę na Phosagro Polska. w kwietniu 2019 r., a jej działalność będzie skupiać się głównie w rejonie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. To nie wszystko, bo firma konkurująca na rynku z największymi graczami w produkcji nawozów NPK, fosforowych, potasowych i azotowych postawiła na utworzenie nowej linii produktów nawozowych opartej na technologii Quatro Forte – czyli synergii, współdziałaniu zawartych w nawozach pierwiastków. Niektóre z nich ze sobą współpracują, a inne konkurują.

Quatro Forte – efekt synergii


Nowa technologia firmy Phosagro Baltic po pierwsze oparta jest na składnikach pozyskanych z własnych (apatytów), jak podkreśla firma, pewnych i bezpiecznych źródeł, ze śladową ilością metali ciężkich oraz charakteryzujących się wysoką rozpuszczalnością w wodzie. Wykorzystuje efekt współdziałania pierwiastków, dzięki czemu zwiększa się ich wchłanialność i wykorzystanie przez rośliny.

Dzięki technologii wykorzystującej współdziałanie pierwiastków, zwiększa się wchłanianie składników przez rośliny, tym samym wykorzystanie, a plony mają być wyższe i lepszej jakości, poprzez odpowiednie odżywienie roślin w trakcie wegetacji. Np. gdy w nawozie zawierającym azot, zabraknie odpowiedniej ilości siarki, roślina gorzej wykorzystuje azot, podobnie będzie w przypadku gdy nawóz fosforowy będzie zawierał zbyt mało cynku – roślina wchłonie znacznie mniej fosforu.

Przykładem może być nawóz Ultra Korn (kukurydza, rzepak, burak, ziemniak, warzywa, użytki zielone), który zawiera 20% azotu amonowego, 20% fosforu (w 18% rozpuszczalny w wodzie), 35% siarki oraz 0,3% cynku. Szczególnie polecany z równoczesnym siewem nasion (250–300 kg/ha w zależności od uprawy).

Kolejnym nawozem w technologii Quatro Forte jest Ultra 5 (przedsiewnie pod wszystkie rośliny uprawne), który zawiera 5% azotu amonowego, 15 % fosforu (15% w formie rozpuszczalnej w wodzie), 30% potasu oraz 12% siarki. Dawka od 150 do 600 kg/ha.

Quatro Forte wykorzystano także w nawozie Ultra 8, który zawiera 8% azotu amonowego, 20% fosforu, 30% potasu i 5% siarki (przedsiewnie intensywne uprawy roślin o wysokich wymaganiach, zwłaszcza pod oziminy), ale także Ultra 13, Ultra 15. W ofercie znajdziemy także nawóz zawierający 41% potasu 41%, siarkę 15%, magnez 6,5% i sód 4%, o nazwie Ultra Kali. Firma Phosagro Baltic ma ponadto w swojej ofercie mocznik nawozowy o dwóch wielkościach granul. 
dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 09:20