StoryEditor

Skutecznie zwalczyć chwasty z firmą NuFarm

Nowe zastosowania znanych substancji aktywnych oraz nowe ich formulacje, to jedna z domen producenta środków ochrony roślin - firmy NuFarm. Warto zapoznać się z ich ofertą na najbliższy sezon. Firma oferuje nie tylko herbicydy, ale także inne grupy preparatów, w tym regulatory wzrostu.
27.06.2018., 14:06h
– Coraz większe zainteresowanie uprawą strączkowych, przy małych możliwościach ich odchwaszczania spowodowało, że testujemy skuteczność herbicydu Snajper 600 SC. Zastosowałem go w tym roku m.in. w łubinie żółtym i wąskolistnym w dawce 1,25 l/ha - powiedział Grzegorz Wieszołek opiekujący się poletkami doświadczalnymi w Kopienicy na Śląsku. Herbicyd zawierający chlorotoluron (500g/l) i diflufenikan (100g/l) zastosowany 3 dni po siewie zadziałał skutecznie na większość chwastów dwuliściennych. Konieczna była poprawka na jednoliścienne środkiem Fusilade Forte.

W strączkowych zarejestrowany jest natomiast środek Butoxone M 400 SC. Panuje powszechna opinia, że wraz z herbicydami na dwuliścienne nie powinno mieszać się graminicydów. I tak jest w rzeczywistości - lepiej środki z tej grupy stosować solo. Grzegorz Wieszołek jednak chciał sprawdzić w doświadczeniu jak zachowuje się preparat Butoxone w grochu zmieszany z Fusilafe Forte. Zastosował 3 l/ha Butoxone i 0,6 l/ha Fusilade. Nie było efektu fitotoksyczności.

Jednak nie tylko strączkowe są przedmiotem uwagi firmy NuFarm. Akwizycja kolejnej substancji w portfolio firmy – florasulamu – spowoduje, że na rynku pojawi się wkrótce kilka nowych herbicydów z tym związkiem chemicznym. Jednym z istenbiejacych już w handlu jest Saracen Max 80 WG zawierający florasulam (200 g/kg i tribenuron metylowy (600 g/ka). Stosuje się go w zbożach w bardzo małej dawce 25 g/ha.

NuFarm sprzedaje także herbicydy kukurydziane. W jednym z systemów odchwaszczania jest środek Zeagran 340 SE (bromoksynil – 90 g/l + terbutylazyna – 250 g/l) stosowany z Ikanosem 040 OD (nikosulfuron). W innym Nagano 200 OD (mezotrion – 100 g/l + bromoksynil – 100 g/l) także z Ikanosem.

Firma oferuje także kompleksowe regulatory wzrostu do zbóż. Jest to środek Stabilan 750 SL (CCC) oraz nowa formulacja trineksapaku etylu. Co ciekawe środek Optimus 175 EC zawiera mniej substancji od większości tego typu regulatorów wzrostu.

- W moich badanych widać, że Optimus w dawce 0,2 l/ha działa na podobnym poziomie jak taka sama dawka środka o koncentracji 250 g/l substancji czynnej. Jest to zasługa formacji preparatu – powiedział Grzegorz Wieszołek. Oprócz regulatorów do pierwszego zabiegu w fazie BBCH 31 NuFarm ma też preparat zawierający etefon do stosowania w fazie liścia flagowego – Ephon Top.

- Rolnicy pytają o możliwość odchwaszczania coraz bardziej [popularnej u nas facelii błękitnej. Dlatego sprawdziłem jak działa nasz preparat Lentipur Flo 500 SC. Zastosowałem go 3 dni po siewie w trzech dawkach: 1,5, 2,0 i 2,5 l/ha. Żadna z nich nie wywołała efektu fitotoskyczności a poletka są czyste od chwastów – powiedział Grzegorz Wieszołek.

tcz
Fot. Czubiński
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 14:49