Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bayer ma chrapkę na Monsanto

Obrazek

 

Bayer oficjalnie złożył ofertę przejęcia międzynarodowego koncernu Monsanto za 62 miliardy dolarów.

dr Maria Walerowska24 maja 2016, 07:26

 Koncern z Leverkusen obiecał akcjonariuszom Monsanto 122 dolary za jedną akcję. 

– Rozmowy między obu gigantami toczyły się już przy różnych okazjach w ubiegłym roku – powiedział szef Bayera Werner Baumann. Kupując Monsanto, Bayer chce się stać wiodącym na świecie przedsiębiorstwem w dziedzinie materiału siewnego, ochrony roślin i "właściwości roślin", jak to określiła niemiecka firma w obligatoryjnej informacji na temat zamierzonego przejęcia, na które muszą dopiero wyrazić zgodę organy nadzorcze obu przedsiębiorstw. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Bayer stanie się największym na świecie producentem chemii i nasion dla rolnictwa.

Produktem flagowym koncernu Monsanto jest herbicyd Roundup zawierający glifosat. W Brukseli toczy się obecnie dyskusja nad przedłużeniem autoryzacji rynkowej glifosatu. Obecna wygasa latem 2016. W marcu br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała glifosat do kategorii substancji „prawdopodobnie rakotwórczych”. Kilka miesięcy później, w maju br. fachowe gremium, w którego skład wchodziło też WHO, orzekło jednak, że nie ma on właściwości kancerogennych. Tego zdania jest też niemiecki Federalny Urząd ds. Oceny Ryzyka (BfR) i w międzyczasie także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ESFA).

oprac. mwal

Źródło: money.pl

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)