StoryEditor

Innowacje w rolnictwie: Bayer testuje system GenAI

W obliczu rosnących wyzwań związanych z produkcją żywności firma Bayer wprowadza narzędzie sztucznej inteligencji GenAI, które ma na celu transformację sektora rolniczego. System ten obiecuje, dostarczyć rolnikom i agronomom natychmiastowy dostęp do cennych danych agronomicznych, przyspieszając tym samym proces podejmowania decyzji.
31.03.2024., 10:08h

GenAI: Sztuczna Inteligencja w służbie agronomii

Firma Bayer uruchomiła testowy program GenAI, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy do wspierania rolników i agronomów. System ten, oparty na bogatych danych i doświadczeniu ekspertów Bayer, ma na celu dostarczanie precyzyjnych odpowiedzi na pytania dotyczące upraw i produktów rolnych.

Dzięki GenAI proces zdobywania wiedzy agronomicznej będzie szybszy i prostszy. Rolnicy, którzy wcześniej musieli czekać na odpowiedzi od doradców, będą mogli uzyskać potrzebne informacje niemal natychmiast. System ten już teraz zwiększa efektywność pracy zespołów Bayer w USA i ma potencjał do zrewolucjonizowania dostępu do informacji w rolnictwie na całym świecie.

Zobacz też: Bayer wyprodukuje zamiennik glifosatu! Kiedy pojawi się na rynku?

Amanda McClerren, CIO Bayer, podkreśla znaczenie GenAI dla przyszłości rolnictwa, wskazując na jego rolę w rozwijaniu sztucznej inteligencji w tej branży. Bayer planuje dalej rozwijać swoje technologie AI, aby wspierać rolników i ekspertów w podejmowaniu lepszych decyzji.

Współpraca z technologicznymi gigantami

Rozwój systemu GenAI nie byłby możliwy bez współpracy z firmami technologicznymi. Współpracując z Microsoft i Ernst & Young (EY), Bayer bada integrację systemu GenAI z cyfrowymi rozwiązaniami firmy. System ten ma potencjał do wspierania milionów rolników na świecie, ułatwiając dostęp do wiedzy i informacji niezbędnych dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Ranveer Chandra z Microsoft podkreśla, że sztuczna inteligencja i automatyzacja mają kluczowe znaczenie dla efektywniejszej produkcji żywności przy mniejszym zużyciu zasobów. Bayer, wykorzystując swoje doświadczenie w analizie danych, zamierza uczynić wiedzę agronomiczną bardziej dostępną, wspierając tych, którzy karmią świat.

- Sztuczna inteligencja i automatyzacja pomagają gospodarstwom każdej wielkości produkować więcej przy mniejszym zużyciu zasobów naturalnych, i zaczynamy widzieć, w jaki sposób mogą usprawnić proces podejmowania decyzji na niemal każdej działce – powiedział Ranveer Chandra, dyrektor zarządzający ds. badań dla przemysłu i dyrektor techniczny ds. produktów rolno-spożywczych w firmie Microsoft.

W najbliższym czasie Bayer planuje rozszerzyć testy GenAI, umożliwiając agronomom i rolnikom bezpośredni dostęp do danych, co może znacząco przewyższyć obecne rozwiązania Dużego Modelu Językowego, czyli LLM, oparte na otwartym kodzie źródłowym, dostarczając bardziej wartościowe informacje dla całej branży rolniczej.

Przyszłość rolnictwa: cyfrowe narzędzie i chmura obliczeniowa

Bayer we współpracy z Microsoft poszerza swoje usługi cyfrowe, oferując AgPowered Services, które umożliwiają rolnikom dostęp do zaawansowanych danych pogodowych i narzędzi do zarządzania ryzykiem. Bayer Historical Weather, działający na platformie Azure Data Manager, dostarcza szczegółowe dane pogodowe z ostatnich 40 lat, wspierając rolników w planowaniu i optymalizacji upraw.

Współpracując z Lindsay Corporation, Bayer rozwija nowe rozwiązania do monitorowania nawadniania, które ułatwią rolnikom zarządzanie zużyciem wody. Te nowe narzędzia cyfrowe, dostępne przez Azure Data Manager, mają na celu zmniejszenie kosztów technologicznych i przyspieszenie wprowadzania innowacji w gospodarstwach.

Dodatkowo nowe funkcje chmurowe Bayer wspierają zrównoważony rozwój i raportowanie regulacyjne, pomagając firmom dostosować się do przepisów, takich jak rozporządzenie UE w sprawie wylesiania. Bayer Smart Boundary ID wykorzystuje technologię satelitarną do identyfikacji granic pól, co jest kluczowe dla zgodności z przepisami i monitorowania postępów w rolnictwie.

image

Import zboża z Ukrainy. Co wyniknęło z rozmów Tuska z Denysem Szmyhalem?

Jeremy Williams z Bayer podkreśla, że technologia cyfrowa jest niezbędna dla rolnictwa, a usługi AgPowered ułatwiają dostęp do narzędzi cyfrowych, napędzając innowacje w całej branży. Bayer i Microsoft umożliwiają organizacjom korzystanie z gotowych rozwiązań chmurowych, co skraca czas wprowadzania nowych możliwości na rynek.

- Istnieje zarówno ogromna szansa, jak i pilna potrzeba, aby technologia cyfrowa lepiej służyła rolnikom i przemysłowi, a naszym celem jest osiągnięcie tego poprzez udostępnienie akra połączonego z chmurą – powiedział Jeremy Williams, dyrektor ds. rolnictwa cyfrowego w dziale Crop Science firmy Bayer. 

Eksperci Bayer będą omawiać te innowacje na Światowym Szczycie Innowacji w Rolnictwie w San Francisco, prezentując przyszłość rolnictwa cyfrowego.

Mkh na podst. Bayer

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 18:03