StoryEditor

Czego NIE chcą strajkujący rolnicy? Odpowiada "Rolnik na każdą okazję"

W ubiegłym tygodniu w całym kraju ruszył Ogólnopolski Protest Rolników, który zwrócił uwagę wielu ludzi spoza rolnictwa. Postulaty protestujących są jasne, ale niestety, nie dla wszystkich. Wątpliwości postanowił wyjaśnić "Rolnik na każdą okazję".
12.02.2024., 15:14h

Ogólnopolski Strajk Rolników 2024

Wraz z wyjściem rolników na polskie ulice w mediach głównego nurtu pojawiły się informacje o postulatach przedstawionych przed protestujących. Rolnicy sprzeciwiają się m. in. Zielonemu Ładowi, nadmiernemu i bezcłowemu importowi z Ukrainy, chcą normalnie produkowac i godnie żyć. Apelują też do innych obywateli, że nie chcą im utrudniać życia, a jedynie zwrócić uwagę na tragiczną sytuację, w jakiej znalazło się wiele gospodarstw rolnych w Polsce.

Mimo tych apeli znalazło się wiele osób mylnie interpretujących zamiary i cele strajkujących, głównie ze względu na fałszywe komentarze w mediach społecznościowych, powielane wielokrotnie w ostatni weekend. Z dezinformacją walczy znany z TikToka i Instagramu Kamil Marunowski - Rolnik na każdą okazję

image

Rolnik na każdą okazję: w gospodarstwie tiktokera Kamila Marunowskiego

Rolnicy nie chcą wzrostu cen w sklepach

W swoim filmie na TikToku Kamil odpowiada na wątpliwości społeczeństwa, zaczynając od kwestii najbliższej portfelom Polaków: o cenach żywności w sklepach.

Po pierwsze, nie chcemy, żeby statystycznemu Kowalskiemu podrożała żywność na sklepowej półce. A nawet, gdybyśmy chcieli, to nic z tego, bo to nie rolnicy odpowiadają za ceny na sklepowych półkach i to nie cena produktów, które my sprzedajemy, wpływa na ostateczną cenę produktu na sklepowej półce. Pszenica nie tak dawno kosztowała po 1700 zł/t. Teraz kosztuje ok. 800 zł/t. Chleb w tym czasie zdążył podrożeć o złotówkę, czy 1,5 zł - mówi tiktoker.

To protest gospodarczy, a nie polityczny

Od samego początku rolnicy podkreślają, że protesty mają charakter gospodarczy, a nie polityczny, do czego Rolnik na każdą okazję także odniósł się w swoim filmie:

Rolnicy strajkując nie chcą kolejnego, heroicznego bohatera, który będzie krzyczał, że on uratuje wieś i że mamy iść za nim i że on na wszystko załatwi. Już jeden taki był. A widać jak my, działając oddolnie i wszyscy razem potrafimy sobie jakoś radzić.

Rolnicy nie chcą, żeby nasz protest był w jakikolwiek sposób upolityczniany. Żeby żadna ze stron sceny politycznej nie wykorzystała naszych starań do swoich celów, do swoich wojenek politycznych. I mówimy tutaj nie tylko o polityce tej u góry, tej w Warszawie, ale nawet o tej samorządowej, bo zbliżają się wybory samorządowe. Mówimy nawet o tej polityce związkowej. My nie chcemy, żeby na naszych staraniach jakiś polityk czy jakiś przewodniczący związku zawodowego załatwił sobie ciepłą posadkę w Warszawie albo Brukseli.

Rolnicy nie chcą wyjścia Polski z UE!

Niestety, protesty szeroko komentują tzw. eurosceptycy, którzy chcą "Polexitu" i między postulaty rolnicze wrzucają ten pomysł. Tymczasem rolnicy, nie będąc zachwyconymi najnowszą Wspólną Polityką Rolną i Zielonym Ładem, krytykują ostro unijne przepisy. Domagają się, aby obywatele UE mieli większy wpływ na kształtowanie polityki rolnej i ochrony środowiska. Chcą, aby ich głos był słyszany i szanowany. Chcą też, aby UE zapewniła im uczciwe warunki konkurencji i handlu, a także ochronę przed nielegalnym importem żywności z krajów trzecich. Wśród postulatów nie ma jednak opuszczenia UE, o czym także mówi Kamil Marunowski.

Rzecz ostatnia: rolnicy nie chcą wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Rolnicy nie są już chłopami pańszczyźnianymi, którzy nic nie rozumieją i mają klapki na oczach i widzą tylko czubek własnego nosa. Rolnik jest dzisiaj człowiekiem wykształconym, inteligentnym i rozumie, że obecność Polski w Unii Europejskiej to nie tylko rolnictwo, to wybudowane drogi, wybudowane szkoły, wyposażone szpitale i tak dalej, czyli infrastruktura, z której korzystamy my wszyscy, także rolnicy i ich rodziny.

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 19:47