StoryEditor

Firmy z branży agro wspierają rolników w ich protestach

W ponad 260 lokalizacjach w całej Polsce ruszył Ogólnopolski Protest Rolników. Gospodarzy popierają także firmy, takie jak Agrolok, Agro-Efekt czy Chemirol! Każda z nich pokazuje wsparcie dla rolników w walce o słuszne sprawy.
09.02.2024., 14:21h

Wsparcie dla protestów rolników!

Wsparcie dla rolników w czasie protestów okazała firma Chemirol, która z uwagą śledzi ich przebieg.

Firma wystosowała oświadczenie, którego celem jest przedstawienie stanowiska Chemirolu w tej sprawie.

- Doceniamy trud i złożoność pracy rolniczej, a także wyzwania, z jakimi borykają się rolnicy. Jako firma, której misją jest partnerstwo i doradztwo w rolnictwie, rozumiemy frustrację i niezadowolenie polskiej wsi, które doprowadziły do protestów. Popieramy zdecydowaną większość postulatów zgłaszanych przez protestujących rolników. Szczególną uwagę zwracamy na problem cen minimalnych na produkty rolne, gwarantujących opłacalność produkcji polskiemu rolnikowi oraz zagadnienie skupu interwencyjnego. Mamy obecnie w Polsce potężne zapasy zbóż w magazynach i pod tym względem kolejne żniwa mogą okazać się katastrofalne dla rolników. Wyrażamy głęboką nadzieję, że te obszary znajdą się w centrum działań decydentów, a ich odpowiednie uregulowanie pomoże efektywnie całemu sektorowi. PUH Chemirol sp. z o. o. wyraża solidarność z rolnikami i podkreśla, że ich problemy dotyczą całego społeczeństwa. Jako firma doceniamy ich zaangażowanie w walkę o godziwe warunki pracy i życia oraz stabilny rozwój polskiego rolnictwa. Dzisiejsze wyzwania polskiego rolnictwa mogą jutro mieć wpływ na wszystkich Polaków. Należy podkreślić, że protesty mają mieć charakter pokojowy i nie są związane z żadną partią polityczną. Wzywamy do dialogu i konstruktywnego rozwiązania problemów, które doprowadziły do protestów. Jesteśmy przekonani, że tylko poprzez rzeczowy dialog i wzajemne zrozumienie możemy zbudować lepszą przyszłość dla polskiego rolnictwa i całego społeczeństwa – czytamy w oświadczeniu.

"Jesteśmy z Wami - zespół Agro-Efekt"

Fagros Maszyny Rolnicze

Kowala Agrotechnika

Matro

Euromilk

Agro Frankpol

AGROLOK

- Agrolok Sp. z o. o. popiera m.in. postulaty: 1. „Odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej”. 2. „Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych”. (Nie możemy doczekać się zgody władz na rozbudowę portu w Gdyni z udziałem  konsorcjum, w którym uczestniczy Agrolok). 3. „Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego”.

4. Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich. 5. „Uregulowanie zasad importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy”, abyśmy wiedzieli czy można i w jakich ilościach prowadzić handel zagraniczny dot. płodów rolnych.

Jako firma zajmująca się obrotem płodami rolnymi jesteśmy nieustannie szykanowani i wywoływani w dyskusjach w kwestii importu.  Oficjalne, zgodne z prawem dane dotyczące importu i eksportu/wywozu produktów zbożowych (łącznie: zboża, kukurydza, rzepak, oleje, śruty) przez Agrolok. 6. Jednocześnie, do postulatu rolników mówiącego o „ograniczeniu biurokracji w rolnictwie” zgłaszamy własny postulat tj. wzywamy do rezygnacji z narzucanych branży rolnej certyfikatów nie mających swoich podstaw i umocowania w ustawodawstwie krajowym lub unijnym.  Jesteśmy przeciwni przymuszaniu firm handlowych/producentów/przewoźników materiałów paszowych do przystępowania do różnego typu systemów - działania w branży powinny być regulowane wyłącznie przepisami prawa, a nie wymaganiami pozarządowych organizacji. Podmioty te specjalizując się w nakładaniu kolejnych obostrzeń i wymagań znacznie ograniczają możliwości handlu i zwiększają koszty działalności rolników i firm rolniczych - czytamy w oświadczeniu.

BayWa

oprac. Bernat Patrycja

Fot: Czubiński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 16:48