Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty 2017: jutro decyzja ministra Jurgiela

Obrazek

Jutro minister Krzysztof Jurgiel podejmie decyzję czy skorzystać z oferty komisarza Hogana i wydłużyć o miesiąc termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Resort rolnictwa przyznał także, że są „niewielkie kłopoty” z systemem informatycznym.

10 maja 2017, 15:09

Podczas sejmowej debaty nad ustawą o finansowaniu wspólnej polityki rolnej przedstawiciele resortu rolnictwa otrzymali wiele pytań niezwiązanych z projektem, ale z bieżącą sytuacją w dopłatach bezpośrednich. Wprawdzie wiceminister Zbigniew Babalski nie jest odpowiedzialny za te sprawy w resorcie rolnictwa, ale pod nieobecność wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, który przebywa w Brukseli, musiał odpowiedzieć na szereg kwestii.

Małe kłopoty, ale nie problemy

Wiceminister Babalski przypomniał, że do 5 maja wydanych zostało 97% decyzji w sprawie płatności, a same płatności wykonano na poziomie 92%.

– Więc odpowiadam w ten sposób na taki lament, który jest obecny i narzekania, że nic się tam nie robi, tylko wykonujemy wymiany kadrowe, ale nie wykonujemy działań merytorycznych. Te wskaźniki, które przedstawiłem temu przeczą, ci ludzie tam pracują i to bardzo ciężko pracują. Prawdą jest, że są, nie powiedziałbym problemy, ale małe kłopoty z systemem informatycznym nad, którym ARiMR i wykonawca ma, praktycznie rzecz biorąc, stałą kontrolę – powiedział Zbigniew Babalski.

Jego zdaniem termin odnośnie wypłaty dopłat nie jest zagrożony, gdyż jest na to czas do końca czerwca.

– Robimy wszystko, aby maksymalnie szybko to zakończyć, przyśpieszyć i nie czekać do 30 czerwca – zadeklarował wiceminister Babalski. 

Co z ofertą Hogana?

Przedstawiciel resortu rolnictwa powiedział również, że znane są kłopotów rolników ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie spowodowane anomaliami pogodowymi. Na razie rolnicy złożyli ok.47% wniosków. To stan na 7 maja. Ale jeszcze dzisiaj resort rolnictwa otrzyma z Agencji Restrukturyzacji najnowszy raport, który obejmie wnioski złożone do 10 maja.

– Najprawdopodobniej jutro minister Krzysztof Jurgiel podejmie decyzję czy skorzystać z oferty komisarza Phila Hogana. Rozumiemy sytuację która jest w rolnictwie, ale każde przedłużenie terminu, musimy sobie zdawać sprawę, powoduje odwlekanie składania tego wniosku, bo rolnik myśli, że ma jeszcze kolejny miesiąc – zaznaczył wiceminister Babalski.

Nowy harmonogram

Zbigniew Babalski powiedział również, że resort rolnictwa robi wszystko, aby przyśpieszyć działania dotyczące realizacji PROW. Już niedługo wiceminister Ryszard Zarudzki ma przedstawić nowy harmonogram jego realizacji.    wk

CZYTAJ TAKŻE:


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)