Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty za 2016 rok zagrożone?

Obrazek

Opozycja atakuje rząd za tempo wypłat unijnych dotacji. Zdaniem Platformy Obywatelskiej istnieje poważne niebezpieczeństwo, że rolnicy nie otrzymają na czas dopłat bezpośrednich za 2016 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że wszystko odbędzie się zgodnie z terminami.

10 maja 2017, 11:20

Podczas wczorajszej konferencji w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej nie zostawili suchej nitki na ministerstwie rolnictwa. Poszło o tempo wypłat dopłat bezpośrednich za 2016 r.

 - Już dwa tygodnie temu słyszeliśmy informacje, że mogą być zagrożone dopłaty w związku z problemami informatycznymi firmy obsługującej dopłaty. ARiMR nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych – mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja pytała w Sejmie czy opóźnienia są efektem chaosu jaki zapanował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po zwolnieniu w ostatnim czasie 304 z 316 dyrektorów ARiMR. Jej zdaniem problem dotyczy nawet 1 mln 300 tys. gospodarstw rolnych, a podobne problemy mogą powtórzyć się podczas wypłaty dopłat należnych za 2017 r.  – Domagamy się odpowiedzi od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela czy dopłaty bezpośrednie są zagrożone – mówiła posłanka Niedziela.

Odpowiedzialna za unijne dotacje Agencja Restrukturyzacji twierdzi, że wszystko jest w porządku. „Tempo wypłat płatności bezpośrednich za rok 2016 r. jest znacząco wyższe od tempa płatności za rok 2015r., do 8 maja wypłacono o 2,25 mld zł więcej” - napisała w komunikacie ARiMR. Pozostałe wypłaty mają być przelane rolnikom na konta, zgodnie z ustawowym terminem, do końca czerwca.

Ciekawa jest natomiast interpretacja całego zamieszania wokół dopłat bezpośrednich. Zdaniem ARiMR: "Pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni medialnej informacje o rzekomych kłopotach Agencji z wypłatą środków należnych rolnikom są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów IT dla ARiMR. Agencja nie zamierza brać udziału w tego typu rozgrywkach, gdyż nie służą one dobru polskich rolników. ARiMR mimo prób wywierania nacisku, rozwija własne zasoby teleinformatyczne, które w przyszłości pozwolą uniezależnić się od zewnętrznych wykonawców”.

W czwartek informację na temat dopłat bezpośrednich ma w Sejmie przedstawić minister rolnictwa.   wk

CZYTAJ TAKŻE:


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)