Dopłaty za 2016 rok zagrożone?

Dopłaty za 2016 rok zagrożone?

Opozycja atakuje rząd za tempo wypłat unijnych dotacji. Zdaniem Platformy Obywatelskiej istnieje poważne niebezpieczeństwo, że rolnicy nie otrzymają na czas dopłat bezpośrednich za 2016 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że wszystko odbędzie się zgodnie z terminami.

r e k l a m a

Podczas wczorajszej konferencji w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej nie zostawili suchej nitki na ministerstwie rolnictwa. Poszło o tempo wypłat dopłat bezpośrednich za 2016 r.

 - Już dwa tygodnie temu słyszeliśmy informacje, że mogą być zagrożone dopłaty w związku z problemami informatycznymi firmy obsługującej dopłaty. ARiMR nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych – mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja pytała w Sejmie czy opóźnienia są efektem chaosu jaki zapanował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po zwolnieniu w ostatnim czasie 304 z 316 dyrektorów ARiMR. Jej zdaniem problem dotyczy nawet 1 mln 300 tys. gospodarstw rolnych, a podobne problemy mogą powtórzyć się podczas wypłaty dopłat należnych za 2017 r.  – Domagamy się odpowiedzi od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela czy dopłaty bezpośrednie są zagrożone – mówiła posłanka Niedziela.

Odpowiedzialna za unijne dotacje Agencja Restrukturyzacji twierdzi, że wszystko jest w porządku. „Tempo wypłat płatności bezpośrednich za rok 2016 r. jest znacząco wyższe od tempa płatności za rok 2015r., do 8 maja wypłacono o 2,25 mld zł więcej” - napisała w komunikacie ARiMR. Pozostałe wypłaty mają być przelane rolnikom na konta, zgodnie z ustawowym terminem, do końca czerwca.

Ciekawa jest natomiast interpretacja całego zamieszania wokół dopłat bezpośrednich. Zdaniem ARiMR: "Pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni medialnej informacje o rzekomych kłopotach Agencji z wypłatą środków należnych rolnikom są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów IT dla ARiMR. Agencja nie zamierza brać udziału w tego typu rozgrywkach, gdyż nie służą one dobru polskich rolników. ARiMR mimo prób wywierania nacisku, rozwija własne zasoby teleinformatyczne, które w przyszłości pozwolą uniezależnić się od zewnętrznych wykonawców”.

W czwartek informację na temat dopłat bezpośrednich ma w Sejmie przedstawić minister rolnictwa.   wk

CZYTAJ TAKŻE:
Dopłaty bezpośrednie 2017: komisarzu Hogan, pomożecie?
Tego już za wiele - rolnicy dostają kolejne pisma!
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii