StoryEditor

Fipronil tylko na receptę

Preparaty zawierające fipronil powinny być sprzedawane tylko na receptę i pod nadzorem lekarza weterynarii. Ostatnia afera z zatrutą żywnością wyraźnie pokazała, że zbyt łatwa dostępność takich substancji stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.
06.10.2017., 13:10h
W ostatnim czasie przez media przetoczyło się wiele informacji dotyczących użycia produktów leczniczych weterynaryjnych zawierających w swoim składzie substancję czynną o nazwie fipronilum.


Substancja ta została nielegalnie wykorzystana na fermach kurzych w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce, stwarzając realne zagrożenia dla konsumentów. Dlatego samorząd lekarzy weterynarii zwraca się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę kategorii dostępności powyższych produktów z OTC (produkty lecznicze weterynaryjne wydawane bez przepisu lekarza) na Rp (produkty lecznicze weterynaryjne wydawane z przepisu lekarza).
– Wydarzenia ostatniego czasu wyraźnie pokazały, że zakwalifikowanie powyższych produktów do kategorii OTC stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia zwierzęcego, a przez to zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Należy podkreślić, że fipronilum łatwo wchłania się przez skórę, również człowieka, co powoduje, że przypadkowy kontakt z nim, np. podczas podawania na skórę zwierzęcia, może być także szkodliwy dla zdrowia – powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.  


Samorząd lekarsko-weterynaryjny zwraca uwagę, że obecnie preparaty zawierające fipronilum znajdują się w ogólnodostępnych punktach sprzedaży. Bez recepty można nabyć nawet 500 ml opakowania z wysoki stężeniem substancji czynnej. Niestety dotychczasowe próby przekonania resortu rolnictwa, aby z powrotem wpisał fipronilum na listę leków sprzedawanych tylko na receptę spełzły na panewce. 


Co to jest fipronil?

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny fipronil jest silnie toksycznym biocydem o szerokim spektrum działania. W Polsce stosowany jest jako środek biobójczy, np. do zwalczania mrówek oraz w różnych preparatach weterynaryjnych, np. w obrożach dla psów. Związek ten nie jest dopuszczony do stosowania u drobiu. Narażenie na fipronil może być związane z ryzykiem wystąpienia szkodliwych skutków dla zdrowia. Zależy to jednak od wielkości przyjętej dawki i czasu trwania narażenia. Fipronil w badaniach na zwierzętach doświadczalnych okazał się bardzo toksyczny zarówno po narażeniu doustnym jak i w wyniku narażenia przez skórę. Szkodliwe może też być wdychanie kurzu zawierającego tę substancję, np. w wyniku zabiegów sanitarnych w obiektach hodowlanych.
wk
fot. wikipedia
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 10:31