Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kanada otwiera rynek na polskie jabłka

Obrazek

Po dwóch latach starań polskich sadowników, wreszcie polskie jabłka mogą być eksportowane do Kanady. Są jednak pewne warunki, których muszą przestrzegać polscy eksporterzy.

Aleksandra Galus2 stycznia 2015, 10:43

Od 23 października 2014 r. możliwa jest sprzedaż polskich jabłek na rynek kanadyjski, tego dnia bowiem Kanadyjska Agencja ds. Inspekcji Żywności (CFIA) poinformowała o zakończeniu procedury certyfikacji. Tym samym, rozpoczął się okres próbny na wwóz owoców. Warunkiem jednak jest wymóg, aby owoce pochodziły z plantacji prowadzonych w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Czego może spodziewać się firma eksportująca jabłka do tego kraju w czasie trwania okresu próbnego? Przede wszystkim wzmożonych kontroli prowadzonych przez służbę kanadyjską (CFIA) głównie w zakresie bezpieczeństwa żywności. W punkcie wwozu mogą więc, przykładowo, zostać pobrane próbki do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin.

Przesyłane do dystrybucji w Kanadzie jabłka muszą spełniać  wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności. Dlatego zalecane jest, aby przed wysłaniem owoców na drugi kontynent, wszystkie przesyłki zostały przebadane pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. Badania takie można przeprowadzić w akredytowanych laboratoriach w Polsce.

Ponadto trzeba pamiętać, że jednym z wymogów jest także obowiązek woskowania (przy użyciu przebadanych substancji) jabłek przeznaczonych na ten rynek. Warunki woskowania powinny uzgodnić między sobą zainteresowane strony – informuje WPHI w Montrealu.

Eksporterzy jabłek o możliwość wywozu tych owoców na rynek kanadyjski starają się już od 2012 r. a od momentu wprowadzenia rosyjskiego embarga na produkty rolne, starania te zostały zintensyfikowane. W tym celu ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki wraz z Kierownikiem WPHI spotkał się wtedy z wiceszefem CFIA Paulem Mayersem, który obiecał przyspieszenie procesu certyfikacji polskich jabłek w Kanadzie, co faktycznie zostało spełnione.  e-abiPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)