StoryEditor

Kto płaci za wypadek przy pracy?

W rolnictwie o wypadek nietrudno. Czy rolnik pokrywa koszty leczenia swojego pracownika?
24.08.2016., 09:08h

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników, pytając: „Jestem pracownikiem w gospodarstwie rolnym. Podczas pracy na polu potrącił mnie ciągnik, przez co złamałem nogę i zostałem mocno poturbowany. Czy należy mi się odszkodowanie”?

– Poszkodowany pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pojazdu, który go potrącił – informuje Joanna Kostyszyn z Centrum Odszkodowań DRB.

Aby uzyskać świadczenie odszkodowawcze, należy udowodnić winę sprawcy lub jego zaniedbanie. W tym celu po wypadku powinna zostać sporządzona stosowna notatka opisująca całe zdarzenie, która zostanie podpisana zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę. Jeśli na miejscu byli świadkowie ważne jest, aby pozostawili oni swoje dane kontaktowe.

Zbierać faktury

Niezbędna będzie również dokumentacja medyczna przedstawiająca proces leczenia po wypadku. Poszkodowany powinien zachować wszelkie rachunki, które udokumentują poniesione przez niego dodatkowe koszty, takie jak np. zakup leków, rehabilitacja czy dojazd do placówek medycznych. W takim przypadku osobie, która uległa wypadkowi należy się wypłata zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, poniesione koszty leczenia, jak również za straty wynikające z niemożliwości wykonywania dalszej pracy.

Warto zapamiętać, że prawo do wypłaty odszkodowania za brak możliwości wykonywania dalszej pracy należy się nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również tym zatrudnionym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.  
Opr. pł

Fot. Cisłak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:09